Türk Eximbank 500 Milyon Euro’luk Sendikasyon Kredisi Sağladı

12/11/2019

Türk Eximbank, 500 milyon euroluk 1 yıl vadeli yeni bir sendikasyon kredisi sağladı. Banka Genel Müdürü Güney "Bir önceki sendikasyon kredisine kıyasla maliyet avantajı sağlanan bu krediye gelen yoğun ilgi mutluluk verici." dedi.

Türk Eximbank, Mizuho Bank koordinatörlüğündeki bir bankalar konsorsiyumundan 500 milyon avroluk 1 yıl vadeli yeni bir sendikasyon kredisi sağladı.

Türk Eximbank'tan yapılan açıklamaya göre, 500 milyon avroluk sendikasyon kredisinin toplam maliyeti, en yüksek tutarla katılan bankalar için avro diliminde "Euribor+%2,25" ve dolar diliminde "Libor+%2,35" oldu.

Söz konusu işlem, Türk Eximbank'ın Nisan 2019'da sağladığı sendikasyon kredisine oranla 40 baz puan daha düşük maliyetle gerçekleştirildi.

Sağlanan 500 milyon avroluk kredi ile banka, ekim ayında geri ödediği sendikasyon kredisini %100'ün üzerinde yeniledi. Avrupa, ABD, Uzak Doğu, Türkiye ve Körfez ülkelerinden toplam 21 bankanın katılım sağladığı işleme gelen talep, kreditörlerin Türkiye'ye ve Türk Eximbank'a duyduğu güvenin güçlü bir göstergesi oldu.

Sendikasyon kredileri yoluyla sağladığı kaynak tutarı 1,6 milyar dolara ulaşan Türk Eximbank'ın, toplam dış finansmanının %16'sını sendikasyon kredileri oluşturdu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, bir önceki sendikasyon kredisine kıyasla maliyet avantajı sağlanan bu krediye gelen yoğun ilginin mutluluk verici olduğunu kaydetti.

Güney, Türkiye ekonomisinin lokomotifi durumundaki ihracata daha güçlü destek için Türk Eximbank nezdindeki çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini vurguladı.

Likidite Avantajı Kredi Faizlerine Yansıdı

Türk Eximbank, 2 Ekim'de KOBİ'lere ve yüksek teknoloji ürün ihracatçılara kullandırdığı Türk lirası kredi faizlerini tek haneli rakamlara indirerek, önce %9,61'e, daha sonra 1 Kasım itibarıyla %8,79'a düşürmüştü.

Türk Eximbank, Türk lirası kredi faizlerinin ardından döviz kredilerinde de hafta başı itibarıyla 90 baz puana varan indirime gitti ve değişken faiz uygulamasının yanı sıra sabit faiz imkanı sağladı. Yeni düzenlemeyle kısa vadeli döviz kredilerinde 60-75 baz puan (reeskont kredisi hariç), ihracatçılara kullandırılacak işletme sermayesi ve yatırım kredilerinde ise 50-90 baz puan aralığında faiz indirimi yaptı.

Kaynak: KrediPazari