Türkiye Genelinde Konut Kredisi ve Konut Fiyatlarındaki Büyüme Yüzde 6

08/03/2018

Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, Türkiye genelinde konut fiyatlarında % 6 büyüme varken Antalya’da bu oranın % 19 olduğunu belirtti

İlk Sırada Alanya Var

Kredipazari.com’un Hürriyet Gazetesi’nden edindiği bilgiye göre; Hakan Çelik, emlak sektöründe Antalya’nın en önemli kalelerden biri olduğunu belirtti. Antalya’nın büyümeye çok açık olduğunu belirten Çelik, 2016 ve 2017 yıllarında zor bir dönem geçirdiğini aktardı. Buna rağmen Antalya’nın zorlu dönemden güçlü çıktığını belirten Çelik, "Türkiye genelinde konut kredisi ve konut fiyatlarında yüzde 6 büyüme varken Antalya’da büyüme oranı yüzde 19. Geçen yıl şubat ayında Antalya metrekare fiyatı ortalama 1860 lira iken bu yıl aynı dönemde 2 bin 12 lira. Turizm bu büyümede en önemli lokomotif olarak ortaya çıkıyor. İlçelerde ise en fazla büyümeyi yüzde 18 ile Alanya sağlarken, bu ilçeyi Konyaaltı, Kemer, Muratpaşa ve Kepez takip ediyor" dedi.

Şehre Destek Olmak İstiyoruz

Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş ise Antalya’yı yakından takip ettiklerini söyledi. Antalya’nın son iki yılda zor bir süreç geçirdiğini belirten Göğüş, "Buna rağmen fiyatlar henüz çok iyi bir yatırım fırsatı sunuyor. Pozitif bir beklenti var ama 2 senenin getirdiği bir yük de var. Yatırım açısından Antalya çok iyi bir fırsat. Şehre destek olmak istiyoruz. Buranın cazip bir yer olduğunu, yatırım fırsatı şehir olduğunu anlatmak istiyoruz" diye konuştu. Dijital Bilgiler Emlak Sektörüyle Paylaşılacak Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay, yeni projeler hakkında bilgi verdi. Bozay, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Emlak piyasasına destek olacağız. Beraber girdi maliyetlerini aşağıya çekeceğiz. Emlak sektörünün daha çok müşteriye ulaşmaları için kampanyalar planlıyoruz. Dijital bilgilerimizi paydaşlarımızla paylaşacağız. Tüm emlak danışmanları tek tek arayarak onlara dijital destek sunacağız. Eğitimler düzenleyeceğiz. Kazanç dünyası adı altında farklı bir iş modelini hayata geçireceğiz. Emlak sektörü ile yakın sektörleri buluşturacağız."

Rusların İlgisini Yeniden Çekmek İstiyoruz

2 yıllık sıkıntıyı atlattıklarını bu yeni dönemde üyelerine yönelik bir kampanya çalışma yapacaklarını kaydeden ATSO Emlak Komisyonu Başkanı Mustafa Ayanoğlu "Son kullanıcı ile ilk kullanıcı arasındaki en önemli bağlantı emlakçılardır. Hurriyetemlak.com ile yapacağımız projelerle güzel sonuçlar çıkacak. Satış oranlarının yükseleceğini düşünüyorum" dedi. Ayanoğlu, krizden sonra Rusların yatırımlarının azaldığını belirterek, Rusların ilgisini yeniden çekmek istediklerini belirtti.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi