Vatandaş Konutta Dolandırıcılığa Karşı Uyarıldı

08/08/2016

Emlak Konut ve GYODER’in başlattığı konut seferberliğinin ardından tüketici dernekleri, vatandaşları bu konu üzerinden fırsatçılık yapabilecek firmalar konusunda uyardı.


Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sonrasında inşaat sektöründeki hareketliliğin koruması amacıyla başlatılan konut seferberliğinde, dolandırıcılık tehlikesi başgösterdi. Tüketici dernekleri, vatandaşları fırsatçılık yapabilecek firmalar konusunda uyararak, tüketicilerin ev alırken yapı ruhsatı olup olmadığına ve banka kredisi sözleşmesi imzalayıp imzalamadığına dikkat etmesini istedi.

Emlak Konut GYO ve GYODER üyesi 39 proje geliştiricisi firma 86 proje için 56 bin konutu bir ay süreyle 120 ay vade ve yüzde 0,70’lik konut kredisi faiz oranıyla satışa sundu. Başlatılan  kampanya, ev almak için bekleyen tüketicileri umutlandırdı. Kampanyaya olan yoğun talep, firmaların satış ofisleri ve danışma hatlarında yoğunluğun oluşmasına neden oldu.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkan Yardımcısı ve Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, yaptığı açıklamada, bu süreçte ekonomiye can vermenin yanı sıra tüketiciyi düşük konut kredisi faizi ile ev sahibi yapmak için adeta seferberlik başlatıldığını, Emlak Konut ve GYODER dışında TOKİ’nin de kampanyalar düzenlediğini hatırlattı.

Projelerin Yapı Ruhsatları Olmalı

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkan Yardımcısı ve Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, konut kampanyasından faydalanmak isteyen tüketicilerin ilgilendiği projenin mutlaka yapı ruhsatı olup olmadığını sorması, yapı ruhsatı olmayan projeden konut alınmaması gerektiğini vurguladı.

Tüketicilerin beğendiği konut projelerinde banka kredisinin kullanıldığına ayrıca önem vermesi gerektiğini belirten Kolçak, bankanın kredi verdiği projelerde sorumluluğunun teslim tarihinden itibaren bir yıl ve kredi tutarı kadar olduğunu bildirdi.

Kolçak, “Burada tüketici, bankadan kredi kullanmasa bile proje için banka kredisi sözleşmesi imzalanıp imzalanmadığına dikkat etmeli. Ayrıca, inşaat firmasının kendi bünyesinde ödemeyi vadelendirmesi durumunda senetler mutlaka nama düzenlenmeli ve her bir taksit için ayrı senet yapılmalıdır.” dedi.

Özellikle Dubleks Dairelerin Alımındaa Dikkatli Olmalı

Gayrimenkul Hukuk Enstitüsü Başkanı Ali Yüksel de yapı ruhsatının yanı sıra iskan ruhsatının da sorgulanması gerektiğini belirterek, özellikle yoğun satış kampanyalarının yaşandığı bugünlerde ev almak isteyen vatandaşların projeyi mutlaka incelemesi gerektiğine işaret etti. Yüksel,  “Aldığı yerin projede olması lazım. Çünkü bazen kapı numarası veya kat farkı olabiliyor. Mesela 12A kapı numarası ama 12B oluyor. Ayrıca metrekaresini de incelemeli. Sözleşmede 120 metrekare yazıyor, tüketici 120 metrekare daire aldığını düşünüyor. Ama gerçekte bakıyorsun ki balkonun veya başka bir yerde size tahsis edilen deponun da buraya dahil edildiğini görüyorsunuz. Böylece bakıyorsunuz ki 80 metrekare kalıyor elinizde. Özellikle dublekslerde sıkıntı çıkabiliyor. Vatandaşlar aldığı konutun projesini yerinde bir hukukçu ile incelemeli.” konularına dikkat çekti.

Kaynak: Dünya