Vatandaşın Borcu Gelirine Endekslenecek

11/04/2016

Kredi kartına getirilen taksit sınırlamasının ardından bu kez borçlara sınır geliyor. BDDK vatandaşın ayağına yorganına göre uzatması için tüm borçlarına tek limit uygulayacak

Kredi kartına getirilen sınırlamalardan sonra bu kez borçlara imit getiriliyor. BDDK, gelire göre borçlanma sistemini devreye sokacak. 1 kişinin aylık geliri 1.000 liraysa toplam kredi taksitleri 450 lirayı geçemeyecek.

Kredi kartına getirilen taksit sınırlamasının ardından bu kez borçlara sınır geliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) vatandaşın ayağına yorganına göre uzatması için tüm borçlarına tek limit uygulanacak.

Kart limitlerinin aylık gelirin 4 katı ile sınırlandırılmasına benzer bir limit de bankalardan kullanılan ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredileri için getirilmiş olacak. İlk defa 2008’deki kriz sonrasında ABD’de uygulanmaya başlayan ve ‘Dept to income-gelire göre borç’ adı verilen bu sistemde, borcun gelire oranının yüzde 45’le sınırlanması gündemde. Böylece aylık geliri 3 bin lira olan kişinin tüketici kredisi, konut kredisi ve taşıt kredilerinin aylık toplam taksitleri 1.350 lirayı aşamayacak.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, makro ihtiyati tedbirler çerçevesinde geçenlerde açıklamaları olduğunu kaydederek, aynı kredi kartlarında olduğu gibi “borç gelir rasyosu” diye bir çalışmalarının olduğunu, burada sınırsız bir borçlanma olmayacağını söyledi. Yeni çalışmalarında gelire orantılı borçlanma metodolojisi üzerinde çalıştıkları bilgisini veren Akben, bunun gelecek günlerde devreye gireceğini söyledi.

Son Düzeltmeler Yapılıyor

Merkez Bankası, Hazine ve ilgili kurumlarla görüşmeleri aşağı yukarı tamamladıklarını vurgulayan Akben, son rötuşları yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Yani orada herkesin ayağını yorganına göre uzatmasını, borçlanmalarını kazançları ile sınırlandırmalarını istiyoruz. Zaten son birkaç aydan beri tüketici kredilerindeki borçlanma hem yavaşladı hem geriye döndü. Burada bankalarımız da zaten hangi alanda bir takım zorluklar yaşanıyorsa, hangi alanların gecikmiş alacak oranlarında bir stakım yükselmeler görülüyorsa o alanda daha dikkatli olmaya çalışıyor.”

Vatandaşın Ayağını Yorganına Göre Uzatacak

Gelire bağlı borçluluk oranıyla vatandaşın ayağını yorganına göre uzatması planlanıyor. Örneğin bir kişinin aylık geliri 1.000 liraysa toplam taksitleri 450 lirayı geçemeyecek. Yetkililer, “Kişilerin 2 bin lira geliri var. 1.990 lira ile taksit ödüyor, 10 lira ile geçiniyor. Nasıl yaşayacak bu insan. Söz konusu sistem ABD’de uygulanıyor. ABD’de de 1000 lira gelirin varsa en fazla 450 lirasını taksite yatırabilirsin. Bu sistem sayesinde vatandaşın tasarruf oranları da artacak” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Gazete Vatan