Vatandaşlık için Özel Ofisler Kurulacak

21/09/2018

Yabancıların Türk vatandaşlığına geçişi için gerekli prosedür kolaylaştırıldı. 1 milyon dolarlık gayrimenkul alım şartı 250 bin dolara, 2 milyon dolarlık yatırım şartı da 500 bin dolara indi. Vatandaşlığa ilgiyi artırması beklenen yeni düzenlemede İçişleri Bakanlığı özel ofislerle hizmet verecek.

Yabancıların Türk vatandaşlığı almak için karşılamak zorunda olduğu mali şartlar ve yatırım miktarları düşürüldü. Vatandaşlık için konut alımında öngörülen bedel 1 milyon dolardan 250 bin dolara, yapmak zorunda olduğu en az sabit sermaye yatırımı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi. Vatandaşlık almak isteyen yabancılar için İçişleri Bakanlığı bünyesinde “Özel Ofisler” açılacak.

3 Milyondan 500 Bine İndi

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte değişikliğini öngören Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Vatandaşlığa geçmek için oluşturulması gereken istihdam rakamı ise 100 kişiden 50 kişiye düşürüldü. Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara üç yıl tutma şartıyla yatırılması gereken mevduat tutarı en az 3 milyon dolardan 500 bin dolara, en az 3 milyon dolar tutarında devlet borçlanma araçlarını 3 yıl tutmak şartıyla satın alma şartı da 500 bin dolar olarak güncellendi.

Öte yandan vatandaşlık başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulacak. Türk vatandaşlığına geçmek için başvuran yabancılarla birebir ilgilenilmesi, işlemlerin en kısa sürede yapılması için “özel ofisler” kurulacak.

Yabancı Rekoru

TÜİK’in açıkladığı konut satış istatistiklerine göre, geçen ay konut satışı %12.5 azalarak 105.154 adet oldu. İpotekli satış olarak nitelendirilen konut kredili satışlar ise %67.1 azalışla 12.743’e indi. Vatandaş artan konut kredi faiz oranları nedeniyle şirket içi ödeme planlarına yöneldi. Öte yandan ağustosta yabancılara konut satışı %129.6 artarak 3.866’e çıktı. Bu bugüne kadar yabancıya adet bazında yapılan en yüksek satış. TÜİK verilerine göre ağustosta en fazla 944 konut ile Irak vatandaşları satın aldı. Irak’ı 394 konut ile İran, 275 konut ile Suudi Arabistan izledi.

Kaynak: hürriyet