Yabancıların Gayrimenkul Alımında Yeni Dönem

08/04/2019

Yabancıların gayrimenkul alımlarında kayıp ve dolandırıcılıkları önüne geçmek için taşınmaz değerleme raporu kullanılacak.

Yabancılara gayrimenkul satışında yeni düzenleme kayıt dışılığı bitiriyor. Yeni dönemde yabancı ülke vatandaşlarına yapılan gayrimenkul satış işlemlerinde taşınmaz değerleme raporu aranacak. Türkiye'de en çok konut satışı yapılan illerin başında gelen Antalya'da faaliyet gösteren Rasyonel Grup yönetim kurulu üyesi Volkan Bal, düzenlemeyle birlikte sektördeki kayıt dışılık ve vergi kaybı ile yüksek fiyatlandırmanın da önüne geçileceğini söyledi.

Güven Dönemi Geliyor

Bunun yabancı alıcıların ülkemizde gayrimenkul satın alımlarında daha güvenli hissedeceğini ve talebi arttıracağına inandıklarını vurgulayan Volkan Bal, "Yurtdışına konut satışında şeffaflık gelecek. Yabancı alıcıların kurbanı olduğu yüksek fiyatlar ve hatta dolandırıcılığa varan girişimlerin önü kesilecek" ifadelerini kullandı.

Altın Dönem Başlıyor

Antalya'ya yabancıların hem yatırım, hem de ikinci konut olarak yoğun ilgisi olduğunu söyleyen Bal, "Ancak fahiş fiyat ve yanlış yönlendirme gibi konular nedeniyle sektör zarar görüyor. Yeni dönemde yabancıların ilgisinin artacağını ve konut satışında altın dönemin başlayacağını düşünüyorum" dedi.

Kaynak: Sabah