Yabancıya Konut Satışında En İyi Şubat Rakamı

17/03/2020

Yabancılara konut satışı, yılın ikinci ayında 4.005 adet ile tarihin en iyi şubat rakamı olarak kayıtlara geçti. Yabancılara konut satışının ilerleyen aylarda rekora devam ederek ilerlemesi tahmin ediliyor.

Yeni yıla hızlı bir başlangıç yapan ve şubat ayında da bunu devam ettiren yabancılara konut satışı, ilk iki ayda 7.912 adede ulaştı. Geçen yılın ocak-şubat döneminde 6.489 adet konut yabancıya satılırken, bu da %21,9'luk artışa işaret etti.

Şubat ayında yabancılara konut satışı geçen yılın aynı ayına göre %20,6 artış göstererek 3.321'den 4.005'e yükseldi. Böylece yabancılara konut satışında tarihin en iyi şubat rakamları görüldü.

Verilere göre, İstanbul, yabancıların konut alırken tercih ettiği iller arasında ilk sırayı koruyor. Geçen şubat ayında İstanbul'dan 1.440 konut satın alan yabancılar, yeni yılın şubat ayında 1.987 konutun sahibi oldu. Yabacıların İstanbul'dan konut alımı, şubatta geçen yılın aynı aynında göre %40 artış kaydetti.

En Çok Talep İran’dan

Yılın ocak-şubat dönemi incelendiğinde İstanbul'da 3.862, Antalya'da 1.567, Ankara'da 500, Bursa'da 278 ve Yalova'da 259 konut yabancılara satıldı.

Türkiye'den şubatta en fazla konutu 721 adet ile İranlılar aldı. İranlıları 691 konutla Iraklılar, 282 konutla Ruslar, 256 konutla Afganlar ve 141 konutla Ürdünlüler izledi.

Yılın ilk iki ayında ise liderliği 1.430 konutla Iraklılar sürdürdü. Söz konusu dönemde İranlılar 1.399, Ruslar 536, Afganlar 460 ve Yemenliler 273 konutun sahibi oldu.

İranlılar İlk Defa Irak'ı Geçti

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, yabancıların Türkiye'ye ilgisinin tüm konjonktürel yansımalara rağmen artarak devam ettiğini söyledi.

İlk 2 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yabancılara konut satışında %21 artış yaşandığını ve 8.000 adede yaklaşıldığını dile getiren Akbal, İranlıların konut talebinde ilk kez Iraklıları geçtiğini vurguladı.

Talep Devam Ediyor

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, yabancı yatırımcıların Türkiye ekonomisine ve Türk gayrimenkul sektörüne güveninin devam ettiğini belirterek, bunu satış rakamlarına gördüklerini söyledi.

Yabancı yatırımcının ağırlıklı olarak tamamlanmış, tapusu verilen ve teslimi yapılan konutları tercih ettiğini dile getiren Babacan, projelerine yönelik taleplerden bunun çok net görüldüğünü anlattı.

Türkiye Dünyada Önemli Bir Konumda

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, yabancı yatırımcılara yapılan satışlarda şubatta görülen %20,6'lık artışın sektörün dünyadaki vitrininin ne kadar sağlam olduğunu gösterdiğini söyledi.

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır, sektörün hem yerli hem de yabancı yatırımcı açısından çok verimli bir dönemin içerisinde olduğunu kaydederek, "Bu dönem, sadece içerisinde bulunduğumuz yıl için değil, önümüzdeki yıllar için de çok önemli fırsatlar oluşturacak. Çünkü satışlardaki artış, yeni konut ihtiyacını da artırıyor. Dolayısıyla 2020 sektörün önümüzdeki 5 yılını şekillendirecek." değerlendirmesinde bulundu.

Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, sadece yerli yatırımcı açısından değil, yabancı yatırımcı açısından da sektöre yönelik talepte artış yaşandığını ifade ederek, Türkiye'nin dünya gayrimenkul ve inşaat sektöründe önemli bir konuma yükseldiğini vurguladı.

Akkuş, "Yakın dönemde lansmanlarla dolu bahar ayları bizi bekliyor. Satışların yükselişe geçtiği bu dönemde, yerli ve yabancı yatırımcılar açısından daha yüksek oranları göreceğimizi düşünüyorum." diye konuştu.

Kaynak: AA