Yabancıya Konut Satışında Hedef 20 Milyar Dolar

29/01/2019

Gayrimenkul sektörü önemli bir ihracat kalemi oluşturan yabancıya konut satışında 2020 hedefini 20 Milyar dolar olarak belirledi.

Gayrimenkul sektörü yabancıya konut satışı ile önemli bir ihracat kalemi oluşturuyor. Türkiye 2018 yılında yabancıya satılan yaklaşık 40 bin konut sayesinde 6 milyar dolarlık konut ihracatı hacmine ulaştı. Yabancı yatırımcı teşvikleri, KDV indirimi ve vatandaşlık limitinin indirilmesi yabancıya konut satışına büyük katkı sağladı.

Türkiye genelinde 2018 yılında yapılan konut satışı konut kredisi faiz oranlarının etkisiyle bir önceki yıla göre %2,4 azalsa da yabancıya konut satışı %78 artarak 39 bin 663'e ulaştı. Gayrimenkul sektörü için önemli bir ihracat kanalı haline gelen ve 6 milyar dolarlık hacme ulaşan yabancıya konut satışı, %80 yerlilik oranıyla 4,8 milyar doları doğrudan ülke ekonomisine kazandırdı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan GYODER Gayrimenkul İhracat Komitesi Başkanı ve Antalya Homes Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe, "Gayrimenkul sektöründe %80 olan yerlilik oranı diğer sektörlere oranla oldukça yüksek. Makina imalatı sektöründe yerlilik oranı %40 seviyelerindeyken otomotiv sektöründe ise bu oran %20.6 milyar dolarlık gayrimenkul ihracatımız ile 24 milyar dolarlık otomotiv ihracatına eşdeğer ihracat geliri oluşturuyoruz. Yabancı yatırımcı teşvikleri ve vatandaşlık limitinin düşürülmesi ile ivme kazanan yabancıya konut satışının ülke ekonomimize katkısı çok değerli. 2019 yılında yeni bir rekor kırmasını bekliyoruz" dedi.

4 Yılda 20 Milyar Dolar Hedef

Yabancıya konut satışında 2018 yılının rekorlarla geride bırakıldığına değinen Bayram Tekçe, "2018, yabancıya konut satışında verimli bir yıl oldu. 6 milyar dolar seviyelerine ulaşan bu hacmin her sene düzenli olarak artmasını ve 4 yıl içerisinde 20 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Vatandaşlık alt limitinin 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmesiyle yaklaşık 20 bin adetlik, yani 5 milyar dolarlık daha ek potansiyel oluştu. Vatandaşlık işlemlerinin kolaylaştıracak düzenlemelerle bu potansiyelin artacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

74 farklı ülke vatandaşına Türkiye'de konut satışı gerçekleştirdiklerini belirten Tekçe, "Türkiye yabancıya konut satışında dünyada rakipsiz değil. Bu alanda yoğun bir rekabet var. Biz Türkiye'nin yabancılar için cazibe merkezi haline gelmesi için etkin pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinde bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

İranlıların Türkiye’den Konut Alım Oranı Yüzde 360 Arttı

Dünyada yabancıya konut satışında ülkeler arasında rekabet kızışırken Ortadoğulu ve Avrupalı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisi her geçen gün artıyor. TÜİK verilerine göre, Türkiye'de en çok konut satın alan yabancıların başında Iraklılar geliyor. 2018 yılında Irak vatandaşlarına satılan konut sayısı bir önceki yıla göre %115 artarak 8 bin 205'e ulaştı.

Yabancıya satılan konutlarda en büyük artış İranlılarda yaşandı. 2018 yılında 3 bin 652 konut satın alan İranlılar, bir önceki yıla göre %360 artış gösterdi. Türkiye'yi tercih eden diğer yatırımcılardan olan Almanların 2018 yılında satın aldıkları konut sayısı %141 artarken, İsveçlilerde bu artış oranı %78, Ruslarda ise %72 oldu.

Kaynak: Haberler