Yabancıya Konut Satışları Turizmle Desteklenmeli

15/05/2019

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Ayhan Taflan 2018’de en yüksek seviyesine ulaşan konut satışlarının 2019’un ilk aylarında düşüşe geçtiğini belirterek eksikliği turizm faaliyetleri olduğunu söyledi.

Turizm değerini her geçen yıl artıran Trabzon’da yabancılara yapılan konut satışları 2018 yılında en yüksek rakamına ulaşmıştı. Buna karşın 2019 yılının ilk 3 ayında önceki yıla oranla düşüş yaşayan kent hakkında değerlendirme yapan Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Ayhan Taflan, Türkiye genelinde 2014 yılından itibaren yabancı konut satışlarında pasta payını büyüterek ilk 10’a giren Trabzon, 2019 yılında düşüş yaşayacağını iddia etti.

Türkiye genelinde yabancılara yapılan konut satışında 2014 yılından itibaren ilk 10’a giren Trabzon, 2018 yılında en yüksek satış oranına ulaştı. Yurtdışından gelen alıcıların ise en fazla bahar ve yaz aylarında daire satın aldıkları TÜİK verilerinde ortaya çıktı. Yıllara göre periyodik bir şekilde artan satış rakamları, yılın özellikle ağustos ve eylül aylarında yoğunlaştığı görüldü. 2018 yılına kıyasla 2019 yılının ilk 3 ayı Ocak, Şubat ve Mart’ta düşüş yaşadığı gözlendi. Yurt içi ve yurt dışı konut satışlarında genel bir durgunluk olduğunu belirten Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Ayhan Taflan, “Konutlarda değişken fiyatlardan daireler satın alındı. Ancak şimdiki süreçte bu fiyatlar piyasada yok. Şu anki yaşanan süreçte konut kredisi faiz oranlarının ve mevduat faiz oranlarının yüksek olması piyasayı olumsuz şekilde etkiledi. Ramazan ayında olmamız da piyasalarda durgunluk oluşturdu. İnşaat maliyetleri yaklaşık %50’nin üzerinde artış gösterdi. Artış olmasına rağmen yapıcı firmalar fiyatları yansıtmıyorlar. Zaten bu şartlardan dolayı zor satılıyor. Döviz de yavaş yavaş tırmanışa geçti.” dedi.

Turizm Altyapısı Sağlanmalı

Gezmeye gelen insanların oldukça ilgisini çekerek Trabzon’dan konut aldıklarını ancak Trabzon’da turizmin alt yapı eksikliğinden dolayı bölgeye turist çekilemediğine tepki gösteren Taflan, “Yabancı yatırımcılar ülkemizin genelinde bekleniyor. 2 aylık kısır döngüye kimse odaklamamalı kendini. Peki, geri kalan 10 ayımız ne olacak? İlgililer bunların hesaplamasını yapması lazım. Trabzon’un geneline baktığımızda Uzungöl’de süren yol çalışmaları, Seragölü’nde suyun çekilip göl kıyılarının çöp olması, Sümela Manastırı’nın kapalı olması, Ayasofya’da devam eden tadilat süreci olumsuz etkiledi. Bu insanlar nereye gidecek. Sezon başlayacak turizmin alt yapısı hazır değil. Turizm demek yaylaya götürüp kuymak yedirmek değildir. İlgili olan kişiler kimse bu alt yapı eksikliğini görmeleri zaman.” şeklinde açıkladı.

Kaynak: Güne Bakış