Yeni Haftada Dolar ve Kredi Faiz Oranları İlişkisi

15/04/2019

Dolar geçtiğimiz hafta kapanışında 5.80 seviyelerinde seyrederken bu haftaya yine artışla başladı. Yeni haftada dolar bankaların kredi faiz oranlarını nasıl etkiler?

İstanbul'da seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin halen devam etmesi, Rusya'dan alınan S-400 füzelerinin Türkiye-ABD ilişkilerinde gerginlik yaratıyor olması ve açıklanan reform paketinin detaylarına ilişkin soru işaretleriyle TL' de satış baskısı sürüyor.

Dolar/TL bu belirsizliklerle Cuma günü benzer para birimlerinden negatif ayrışarak 5.82'yi aşmış, günü 5.75'ın hemen üzerinde tamamlamıştı.

TL'nin Cuma günü görülen en yüksek seviye itibarıyla dolar karşısında bir haftalık değer kaybı yaklaşık %3.5, seçimden bu yana kayıplar %4.6, yılbaşından bu yana ise %9.1 oldu. Bu verilere göre TL, gelişmekte olan ülke para birimlerinden açık ara daha çok değer kaybetti.

Dolar/TL bu sabah saat itibariyle 5.7950/5.8000 seviyesinde güne başladı. Açılış sonrası düşüş yaşayan BITS 100 95.7 seviyesinde. Haftalık repo faizleri 25.31, gecelik repo faizleri ise 25.20 düzeyinde.

TL’nin değer kaybına devam etmesi ve repo faizlerinin yüksek seyri karşısında riskleri artan bankalar kredi faiz oranlarında artışa devam ediyor. Haftanın açılışı ile İNG Bank’tan da konut kredisi faiz oranlarında artış haberi geldi. Uzmanların değerlendirmesine göre TL yaşanan değer kaybı sürerse kredi faizlerindeki artışının hızlanması olası.

Kaynak: KrediPazarı