Yıl Sonunda Konut Alımı için Oluşan Avantajlar

30/11/2018

Yıl sonu yaklaşırken konut kredisi faiz oranları düşmeye devam ediyor. Konutta uzatılan KDV ve tapu harcı indirimleri için son bir ay kadı. Konut maliyetleri her geçen gün daha fazla artış gösteriyor. Yıl sonunda konut alımı için oluşan avantajları KrediPazari.com araştırdı.

Bankaların konut kredisi faiz oranları Ağustos itibari ile oluşan kur krizi sonrasında rekor seviyeleri gördü. Ekim ayı ortalarına kadar artış ivmesinde devam eden konut kredisi faiz oranları Ekim’in ikinci yarısından sonra düşüş göstermeye başladı.

Kasım ayında ortalama olarak %2.5 seviyesinde olan konut kredisi faiz oranları ortalamasının yıl sonuna doğru daha da düşüş göstermesi bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamalarda konut kredisi faiz oranlarının aralık ayında düşüş göstermeye devam edeceğini bildirdi. Ayrıca birçok uzman ve analistten aynı yönde yorum gelirken Aralık ayında konut kredisi faiz oranlarının %1.5 seviyelerini göreceği bildiriliyor.

Konutta Yıl Sonu Kampanyaları

Konut satışlarında uygulanan KDV ve tapu harcı indirimleri hatırlanacağı gibi ilk olarak Mayıs ayında KDV için %18’den %8’e tapu harcı için ise %4’ten %3’e indirilmişti. 31 Ekim’de süresi son bulması planlanan kampanya yıl sonuna kadar uzatıldı.

2019’a kadar 500 bin TL’lik bir konutun KDV oranı %18’den %8’e düştüğünde ödenecek tutar 90 bin TL iken indirimle 40 bin TL’ye düşüyor. Aynı konut için indirimden önce ödenen tapu harcı 20 bin TL iken kampanya ile beraber bu rakam 15 bin TL’ye düşüyor. Böylelikle kampanya kapsamında yıl sonuna kadar 500 bin TL lik konut için 52 bin 500 TL daha az ödeniyor.

Konut Fiyatları

2018 yılı içinde uygulanan birçok konut kampanyası kapsamında konut fiyatlarında %10’lara varan indirimler ve peşinat kolaylıkları sağlandı. Konut sektörü konut kredisi faiz oranlarının en yüksek olduğu dönemde düşük faiz oranları ve uygun fiyatlarla konut satışları gerçekleşti.

Ayrıca Türk vatandaşlığı için uygulanan gayrimenkul yatırım sınırının 1 milyondan 250 bin TL ye düşmesi ve TL de yaşanan değer kayıpları yabancıların Türkiye’den konut alımlarında rekor seviyeye ulaşmasını sağladı. Kampanyalar ve yabancıya konut satışları sonrasında uygun fiyatlı konut stokları neredeyse eridi.

2019 yılında konut fiyatlarını tahmin etmek için TÜİK’in açıkladığı verilere göre yeni konut yapımı için alınan yapı ruhsatları %41 oranında düştü. İnşaat maliyet endeksleri son aylarda bir önceki yılın aynı ayına oranla kıyaslandığında neredeyse yarı yarıya arttığı görülüyor. Durum böyle olunca yeni yılda konut fiyatlarının ciddi oranda artması bekleniyor.

Konut fiyatları, konutta uygulanan kampanyalar ve daha düşüş göstermesi beklenen konut kredisi faiz oranları değerlendirildiğinde yıl sonu konut alımları için oldukça avantajlı gözüküyor.

Kaynak: KrediPazarı