Ziraat Bankası Ortak Konut Kredisi Şartları Neler?

10/04/2020

Ziraat Bankası konutunu paylaşarak ödemelerini düşürmek isteyenler için azami 5 kişiye kadar ortak konut kredisi kullandırıyor.

Ziraat Bankası konut kredisi taksitlerini tek başına ödemekte güçlük çeken müşterilerine taksitlerini bölüşerek ortak ev sahibi olabilme fırsatı sunuyor. Banka ortak konut kredisi ürünü için en az 2 en fazla ise 5 kişiye kadar kredi kullandırıyor.

15 yıla kadar vade imkanı sunulan kredi ürününde konutun ekspertiz değerinin en fazla %90’ına kadar kredi sağlıyor. Kredi vadesi boyunca krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis ediliyor. Ayrıca gerekli görülmesi halinde banka ek teminat talep edebiliyor. Ziraat Bankası konut kredisine ek olarak hayat, konut ve deprem (DASK) sigortasının banka tarafından yapılmasını zorunlu tutuyor.

Ziraat Konut Kredisi Faizleri

Ziraat Bankası sıfır konutlar için %0.79 faiz oranı sunsa da ortak konut kredisi için faiz oranlarını %0.94 olarak uyguluyor. Ziraat Bankasının ilgili kredi ürününün yıllık maliyet oranı %14 seviyesinde yer alıyor. Ayrıca kredi BSMV ve KKDF masraflarından muaf tutuluyor.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası’ndan ortak konut kredisi ürünü dahilinde 10 yıl vadede 300.000 TL tutarlı kredi için konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksit tutarları yaklaşık 4.200 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödeme miktarı ise 504.000 TL’ ye karşılık geliyor. Söz konusu kredi iki kişi kullanıldığında kişi başına düşen aylık ödeme 2.100 TL olurken, kişinin yapacağı toplam geri ödeme 252.000 TL’ ye denk geliyor.

Konut Kredisi Maliyeti

Ziraat Bankası konut kredisi kapsamında uygulanan zorunlu DASK kapsamında ortalama 50 TL, hayat sigortası kapsamında ortalama 100 TL ve konut sigortası kapsamında ortalama 180 TL masraf alıyor. Banka sigortalar haricinde 130 TL ipotek tesis ücreti ve en az 573 TL ekspertiz ücreti uyguluyor.

Kaynak: KrediPazari