2012'nin İlk Üç Aylık Verilerine Göre Gayrimenkul Sektörü Yüzde 2.8 Büyüdü

04/07/2012

İlk çeyrekte kullandırılan yeni konut kredisi 4,78 milyar lira oldu. Konut kredisi aylık faiz oranı ise ortalama yüzde 1,25’e geriledi.

Son yıllarda ekonominin lokomotifi olan gayrimenkul sektörü 2012 yılının ilk üç aylık verilerine göre yüzde 2.8 oranında büyüdü. Kentsel dönüşüm ve yabancıya satışla birlikte sektörün büyümesini yılsonunda daha da artırması bekleniyor Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan 2012 yılı birinci çeyrek döneme ilişkin Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektörü Raporu’nda, dünya ekonomilerindeki ve gayrimenkul sektörlerindeki yavaşlayan büyümeye dikkat çekildi.

Türkiye’nin 2012 yılının ilk üç ayındaki büyüme oranının dünyadaki bu yavaşlamanın ve ‘ekonomiyi soğutma’ önlemlerinin de etkisiyle yavaşladığı, ancak ABD, Euro Bölgesi ve Japonya’nın da önünde yüzde 3.2 olarak gerçekleştiği vurgulandı. Türkiye ekonomisindeki büyüme hızındaki düşüş tüm alt sektörlere yansırken, raporda gayrimenkul sektörünün ise 2012 yılı ilk çeyreğini yüzde 2.8 büyüme ile tamamladığı belirtildi. 2012 yılı ilk üç ayındaki ekonomik büyüme oranlarının verildiği raporda, oranların ABD’de yüzde 1.9, Japonya’da yüzde 2.7, Euro Bölgesi’nin ise yüzde -0.1 olarak gerçekleştiği belirtildi.

Raporda küresel yavaşlamanın Çin’de de etkisini gösterdiği ve bu ülkede de büyüme oranının yüzde 8.1’e düştüğü vurgulandı. Rapora göre ABD’de inşaat harcamalarında kıpırdanma, konut satışlarında sınırlı artış yaşanırken, ticari gayrimenkul fiyatları endeksi ise durağanlaştı. Avrupa’da ise inşaat sektöründeki küçülme devam etti.

Ticaride Sorun Yok

Yüksek kredi faiz oranlarının kredi talebini sınırlandırdığı, bunun da faiz oranlarda gevşemeye yol açtığı belirtilen raporda, ticari gayrimenkulün ise ekonomideki yavaşlamadan olumsuz etkilenmediği belirtildi. Raporda ofis, AVM, otel yatırımlarının devam etmesine karşın kiralama talebi ve doluluk oranlarında sıkıntı yaşanmadığı vurgulandı.

Konut Kredileri Yıllık Yüzde 11,5 Büyüdü

Yılın birinci çeyreğinde Türkiye’de inşaat sektörü yüzde 2,8 büyürken, alınan konut yapı ruhsatları sayısı 115 bin 637 olarak gerçekleşti. Konut kredilerinde yıllık büyüme hızı yüzde 11,5 olarak gelişti. İlk çeyrekte kullandırılan yeni konut kredisi 4,78 milyar lira oldu. Konut kredisi faiz oranı ise ortalama yüzde 1,25’e geriledi.

Konut satışları 96 bin 92 adet olarak gerçekleşti. Konut fiyatları ve konut kiralarında sınırlı artış yaşandı. AVM sayısı 284’e çıktı AVM’lere de değinilen raporda açılan 5 AVM ile birlikte toplam AVM sayısı 284’e, toplam kiralanabilir alan büyüklüğü 7,49 milyon metrekareye ulaştığı belirtildi. İstanbul ofis piyasasında MİA bölgesi A ve B tipi ofislerde düşük boşluk oranları sürerken, kiralar durağanlaştı. Lojistik binası ve AVM kiralarında ise durağanlık devam etti.

24 GYO Kuruldu

Rapora göre, İMKB’de işlem gören GYO sayısı 24’e yükselirken, İMKB’deki GYO’ların toplam piyasa değerleri ise 13,8 milyar lira olarak gerçekleşti. Yabancılara gayrimenkul satışı 557 milyon dolar, doğrudan yabancı sermaye yatırımları da 149 milyon dolar oldu.

Sektör İkinci Yarıda Atağa Geçer

Raporu değerlendiren GYODER Başkanı Işık Gökkaya, Türk inşaat sektöründeki büyümenin öngörülebilir ve temkinli bir büyüme oranı olduğunu belirtti. Gayrimenkul sektörünü olumlu yönde etkileyecek kentsel dönüşümün henüz başlangıç aşamasında olduğunu ifade eden Gökkaya, Afet Yasası’nda henüz ön hazırlık çalışmalarının yürütüldüğünü ve yabancılara mülk satışı ile ilgili düzenlemelerde ise oturma izni, kredi kullanımı gibi tamamlayıcı unsurların beklendiğini belirtti. Gökkaya, “Özellikle yılın ikinci yarısında vites büyütüp hızlanarak, sene sonunda öngörülen büyüme oranını yakalaması beklenmektedir” dedi.

Yabancıya 557 Milyon Dolarlık Satış Yapıldı

* Avrupa Euro bölgesinde inşaat sektöründe küçülme sürüyor.

* Türkiye inşaat sektörü yüzde 2.8 büyüdü.

* Alınan konut yapı ruhsatları sayısı 115.637 olarak gerçekleşti.

* Konut kredilerinde yıllık büyüme hızı yüzde 11.5 olarak gelişti.

* İlk çeyrekte kullandırılan yeni konut kredisi 4.78 milyar TL. olarak gerçekleşti.

* Konut kredisi aylık faiz oranı ortalama yüzde 1.25’e geriledi.

* Konut satışları 96.092 adet olarak gerçekleşti.

* Konut fiyatları ve konut kiralarında sınırlı artış yaşandı.

* Açılan 5 AVM ile birlikte toplam AVM sayısı 284’e, toplam kiralanabilir alan büyüklüğü 7.49 milyon metrekarey ulaştı.

* İstanbul ofis piyasasında MİA bölgesi A ve B tipi ofislerde düşük boşluk oranları sürüyor, kiralar durağanlaştı.

* Lojistik binası ve AVM kiralarında durağanlık sürüyor.

* İMKB’de işlem gören GYO sayısı 24’e yükseldi. Toplam piyasa değerleri ise 13.8 milyar TL olarak gerçekleşti.

* Yabancılara gayrimenkul satışı 557 milyon dolar, doğrudan yabancı sermaye yatırımları 149 milyon dolar oldu.

Kaynak: Milliyet