Ev Alırken Nelere Dikkat Ediyoruz?

13/02/2013

Düşen konut kredisi faiz oranları ve daha uygun şartlara sahip konut kredileri gibi faktörler ev almayı geçmişe göre oldukça kolaylaştırıyor.

İnşaat sektörü değişimden geçerken ev alma pratikleri de değişiyor. Son yıllarda konut yatırımı yapacak olanların göz önüne aldıkları kriterlerde önemli ölçüde değişim gözleniyor. Ev alanların dikkat ettikleri konular hakkında bilgi veren GLOW3 Satış ve Pazarlama Müdürü Gaye İntepe, yeni yatırımcının ev alırken, projenin lokasyonu, kendisine sağlayacağı prim, zemin sağlamlığı ve binaların ısı ve ses yalıtımı gibi özelliklere dikkat ettiğini ifade etti.

Ev sahibi olma hayali kuran ailelerin şimdi bu hayallerini gerçekleştirmeleri geçmişe göre daha kolay. Düşen konut kredisi faiz oranları ve daha uygun şartlara sahip konut kredileri gibi faktörler ev almayı geçmişe göre oldukça kolaylaştırıyor. Birçok aile uygun fiyat ve geri ödeme koşullarıyla yeni ev sahibi olurken, konut üretimi de tüm hızıyla devam ediyor. Fakat ev alımı sırasında yaşanan deneyimler, yeni dönemde yatırımcının dikkate aldığı özellikleri de derinden etkilemiş ve büyük ölçüde değiştirmiş durumda.

Satışı hızla devam eden GLOW3 Projesi’nin Satış ve Pazarlama Müdürü Gaye İntepe, konut yatırımı yapanların artık daha bilinçli olduğunu ve sonradan hayal kırıklığına uğramamak için ev alırken daha dikkatli davrandıklarını vurguladı. Yatırımcıların en çok göz önüne aldıkları konuların başında, projeyi gerçekleştiren firma ve referanslarının geldiğini belirten İntepe, projenin lokasyonu, yer aldığı bölgenin kalkınma hızı ve kapasitesinin yanı sıra önümüzdeki 4-5 yıl içinde bölgeye yapılması planlanmış ve başlanmış yatırımların da ev almada önemli kriterler olduğunu ifade etti. “Eskiden sadece yaşamak için ev alan aileler, artık hayatlarını garanti altına almak ihtiyacı ve yatırım yapma arzusu ile konut satın alıyor” diye konuşan Gaye İntepe, konut alırken dikkat edilen konuların kendi içinde son derece dinamik bir şekilde değiştiğini ve geliştiğini ifade etti.

Binaların Makyajına Bakarak Ev Alma Devri Bitti

Glow 3 Satış ve Pazarlama Müdürü Gaye İntepe, değişen ev alma alışkanlarını, “Geçmişte konut satın alanlar, binaların daha ziyade makyaj kısmı dediğimiz ince işçilik malzemelerine ve kat planlarına dikkat ederlerdi. Günümüzde ise, projenin lokasyonu, bu bölgede önümüzdeki yıllarda yapılacak yatırımların durumu, projeyi gerçekleştiren firmanın daha önce yaptığı projelerden yatırımcıya kazandırdığı prim, projenin bulunduğu yerin ulaşımla ilgili ileriye dönük çözümleri ve zemininin sağlamlığı, karar aşamasındaki alıcının en çok dikkat ettiği konular haline geldi.” sözleriyle dile getirdi.

İntepe, ev alanların dikkate aldığı diğer konulara değinirken, binaların ısı ve ses yalıtımının yanı sıra kapalı otopark alanlarının önemli bir tercih nedeni olduğunu dile getirdi. İntepe, “İstanbul’daki konut projelerinden ev sahibi olacak ailelerin hemen hepsinin en az iki arabası bulunuyor. Bu nedenle otopark bu kitle içi son derece önemli” diye konuştu

Konut Satın Alan Kesim 35 – 45 Yaş Arası Ağırlıklı

Ağırlıklı olarak konut yatırımlarını gerçekleştiren kesimin profiline dair bilgiler de veren İntepe, ev alanların büyük bir bölümünün 35 – 45 yaş arası kesimden olduğu belirtirken, bu kesimin beklentilerinin konforlu binalardan ziyade sosyal imkanları ve yeşil alanları geniş olan konut projelerinden yana olduğunu aktardı.

GLOW3 Projesi Yeni Konut Tercihleri Göz Önüne Alınarak Yaratıldı

GLOW3 Satış ve Pazarlama Müdürü Gaye İntepe, GLOW3’ün uzun bir hazırlık döneminin ardından ve tamamen yeni neslin konut öncelikleri göz önüne alınarak yaratıldığını belirtirken, “Yatırımcının ihtiyaçlarına cevap veren bir projeye imza attığımızı da kısa sürede anladık. GLOW3’te yer alan konutların yüzde 70’i satıldı. Kalan konutlar ise hızla satılıyor. Bunlar projemizin ihtiyaçlara uygun olarak dizayn ve inşa edildiğinin en önemli göstergeleri” diye konuştu.

GLOW3: Konforlu Bir Yaşamın Merkezi

Sosyal yaşam olanaklarıyla dikkat çeken GLOW3’ün açık alanlarında yetişkin ve çocuk yüzme havuzu, güneşlenme terası, iç bahçe çocuk oyun alanı, bisiklet ve yürüyüş parkuru bulunuyor. Dış bahçede, çocuk oyun alanı ve açık fitness alanının yanı sıra basketbol, tenis, voleybol ve futbol gibi spor aktiviteleri için tasarlanmış 2 adet üniversal oyun sahası GLOW3 sakinlerinin açık havanın keyfini çıkarmasını sağlıyor. Kapalı alan aktiviteleri için sunulan tesisler arasında ise çocuk oyun alanı, masa tenisi, langırt, PlayStation, bilardo ve hobi alanı bulunuyor. Havuz cafe, fitness alanı, saunalar, soyunma odaları, dolaplar ve duşlar da GLOW3’ün sunduğu kapalı sosyal alanlar arasında yer alıyor.

Lokasyonu itibariyle de birçok ulaşım olanağına sahip olan GLOW3, Şile Otobanı’na ve yapımı hızla devam eden Üsküdar-Alemdağ metro durağına yürüme mesafesinde.

Kaynak: Milliyet