Konut faizi indiriminde fazla bir marj kalmadı

16/02/2010

Konut kredisinde geri ödeme sorunu diğerlerinden az” dedi.

faiz_05Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman'ın yorumu

Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, “Konut kredisi faizleri oldukça aşağı çekildi, bu nedenle faiz indirimlerinde fazla bir marj kalmadı" dedi.

Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, konut kredilerinde faizlerin oldukça aşağı çekildiğini, bu nedenle de faiz indirimlerinde fazla bir marjın kalmadığını bildirdi.

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen faiz indirimlerinin bankalar tarafından uygulamaya konularak kredi ürünlerine yansıtıldığını anlatan Karaman, bugün gelinen noktada tüketiciler için faiz oranlarının cazip bir hale geldiğini kaydetti. Yaşanan küresel krizde en kötü senaryonun geride kaldığı düşünülürse, bundan sonra yavaş yavaş krizden çıkış sürecinin yaşanacağını ifade eden Karaman, “Merkez Bankası’nın açıklamaları ve piyasa beklentileri dikkate alındığında, yakın bir tarihte gecelik faizlerde bir artış söz konusu olmayacaktır. Bunun yanı sıra konut kredilerinde ise yaşanan yoğun rekabetin etkisiyle, kredi faizlerinin oldukça aşağı çekildiğini, bu nedenle de faiz indirimlerinde fazla bir marjın kalmadığını görmekteyiz” dedi.

Kredi alana öneriler

Sektörde konut kredilerinin vade ortalamasının 72 ay olduğuna işaret eden Karaman, “Sektörde bu kredilerin ödeme performansı diğer bireysel kredilere nazaran oldukça yüksektir. Nitekim sektörde Eylül 2009 tarihi itibarıyla dönüşüm oranı, konut kredilerinde yüzde 2.34, taksitli ihtiyaç kredilerinde yüzde 4.36 olmuştur” diye konuştu.

Konut kredisi kullanan tüketicilere önerilerde bulunan Karaman, şöyle konuştu:

“Tüketicilerin, ödeme planlarını oluştururken kullanacakları konut kredilerinin uzun vadeli olduğunu göz önünde bulundurmalarını ve bu doğrultuda gelirlerine en uygun kredi seçeneğini kullanmalarını öneririz. Buna ek olarak, müşterilerimiz kullanacakları kredi faiz oranının yanı sıra kredi masraf bedellerini de dikkate alarak toplam maliyet üzerinden hesap yapmalıdırlar.”

Kaynak: Vatan