Konut Kredilerinde Yüzde 40 Rakamının Telaffuzu Sektörü İsyan Ettirdi

17/06/2011

Konut Kredilerinde Yüzde 40 Rakamının Telaffuzu Sektörü İsyan Ettirdi

ssKonut Kredileri İle İlgili Yüzde 40 Rakamının Telaffuz Edilmesi Bile Sektörü İsyan Ettirmeye Yetti

Bu yıl 1 Ocak itibarıyla konut kredilerini frenlemek amacıyla ‘yüzde 25 oranında öz kaynak zorunluluğu’ getiren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu‘nun, yeni bir düzenleme ile bu oranı yüzde 40′a çıkaracağı, son birkaç gündür ekonomi kulislerinin önemli günden maddelerinden biri oldu.

Henüz konuyla ilgili atılan bir adım ya da yapılan resmi bir açıklama yok. Ancak kulislerde yüzde 40 rakamının telaffuz edilmesi bile gayrimenkul sektörünün isyan etmesi için yeterli oldu.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Işık Gökkaya, konut kredilerinde bankaların sağladığı yüzde 75′lik finansman oranında gidilecek olası aşağı yönlü düzenlemenin, konut sektörünü son derece olumsuz etkileyeceğini belirterek, 15 puanlık olası bir indirimin konut satış hedefinde yüzde 20 civarı gerilemeye yol açabileceğini söyledi.

Bu Kimse Konut Almasın İle Aynı

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya ise konuyla ilgili şunları söyledi: ” Ev sahibi olurken yüzde 25 öz kaynak zorunluluğu getirilmesini anlıyoruz. Hiç imkanı, birikimi olmayan birinin o kadar borç yüküne girmesi gerçekten sakıncalı. Ancak bu rakamın yüzde 25′ten 40′a çıkarılması, ‘Hiç kimse konut almasın’ demek gibi bir şey”.

AK Parti‘nin yüzde 50′lik oy oranı almasında, açıklanan gayrimenkul projelerinin de etkisi var. Hükümetin bu karara izin vermeyeceğini düşünüyorum. Yüzde 40′lık oranı mantıklı bulmuyorum ve gerçekleşeceğine inanmıyorum.”

Sektöre Set Çekmek Demek


Uluhan Grup Başkanı Süleyman Demirhan da yüzde 40′lık oranın sektöre sekte vuracağını belirterek, ‘Bu sektörün önüne set çekmek anlamına gelecektir. Biz kendi finansman modelini geliştiren bir firma olduğumuz için, böyle bir uygulamadan fazla etkilenmeyiz ancak ağırlıklı olarak banka kredisi ile çalışan firmalar için büyük darbe olur’ diye konuştu.

Konut Satışlarını Yüzde 20 Aşağı Çeker

Konut kredilerine yönelik tedbir alınabileceği beklentisinin sektörde ciddi bir tedirginliğe yol açtığını anlatan GYODER Başkanı Işık Gökkaya, ‘Ekonomiyi soğutmak için böyle bir konu gündeme geldi ancak şu anda konut kredileri GSYH’nın yüzde 5.5′i seviyesinde. Bu son derece makul bir rakam ve sistem için bir risk oluşturmuyor’ diye konuştu.

Gökkaya, ‘Bu yıl itibariyle sektörde 450-500 bin adet civarında konut satışı bekleniyordu. Ancak öz kaynak kullanımında düzenlemeye gidilirse, bu rakam hedefin yüzde 20 altında, 350-400 bin aralığında kalır’ diye devam etti.

Kaynak: Akşam