Konut Kredisi Kullanımda da Takibe Uğramada da Bölgede Birinci İl Malatya

03/09/2013

Malatya konut kredisi kullanımında ve kredilerin geri dönüşünde en çok sıkıntı yaşanan illerin başında geliyor.

Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, konut kredisi ile ev sahibi olma yöntemi ile ilgili olarak “İlimiz konut kredisi kullanmada bölgede birinci sırada. Kredilerin geri dönüşümünde en çok sıkıntı yaşanan illerin başında da Malatya geliyor” dedi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, “İlimiz konut kredisi kullanmada bölgede birinci sırada. Kredilerin geri dönüşümünde en çok sıkıntı yaşanan illerin başında da Malatya geliyor. Bu da vatandaşların ayaklarını yorganına göre uzatmadıklarını gösteriyor. Bankadan aldıkları konut kredisi taksitlerde ödeme sıkıntısı yaşayınca, icra takibine düşüyorlar. Kredi ve konut kredisi faiz oranına rağbet etmeden bütçelerine göre ev almalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Konut satışları hakkında da bilgi veren Özgül, Fahri Kayahan civarındaki konutların daha ilgi gördüğünü belirterek, “İkinci el konut satışlarında durgunluk gözlenmektedir. Bunun sebebi de, kentsel dönüşüm projesini beklemeleridir” şeklinde konuştu.

Eski dairesini satacakların 1.000 TL ile 1.500 TL gideri olan, depreme dayanıklılık raporu almalarını öneren Ali Özgül, “Depreme dayanıklı raporu elinde olan ikinci el ev satıcıları evlerine daha rahat müşteri bulabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Medya 73