Kredinizi Yapılandırmak İçin Bankanızın Kapısını Çalma Vakti

14/05/2013

Kredi faiz oranları düştükçe daha az faizle ihtiyaç kredisi konut kredisi ve otomobil kredisine uluşmak artık mümkün.

Habertürk yazarlarında Rahim Ak bu haftaki yazısında krediler konusuna değindi. Ak yazısında şu konulara yer verdi:

Faiz nihayet beklenen nokta olan yüzde 5′inde altına indi. Bu durum elinde parası olan mevduat sahiplerine yaramazken kredi alan vatandaşları sevindiriyor. Çünkü kredi faiz oranları düştükçe daha az faizle ihtiyaç kredisi konut kredisi ve otomobil kredisine uluşmak artık mümkün. Üstelik bu treni geçen yıllarda kredi alanlar da kaçırmadı. Çünkü krediyi yenileme (yeniden yapılandırma) imkanı her zaman için var. Geçmiş yıllarda yüksek faiz ile kredi almışsanız şimdi bankanızın kapısını çalıp ‘şimdiye kadar yüksek faiz ödedim artık bunu ödemek istemiyorum’ demenin tam zamanı.

Tüketicide Ceza da Yok

Örneğin geçen yıl vatandaşlar yüzde 1,7 gibi yüksek bir faiz oranı ile ihtiyaç kredisi alıyordu. Şimdi ihtiyaç kredileri yüzde 1.1′e kadar indi. Geçen yıl aldığı krediyi yenileyen (refinansman) vatandaşlar da böylece çok daha az faiz ödeyerek borçlarını bitirecek hale gelecek. 10 bin lira ve 3 yıl kredi borcu kalan vatandaş yüzde 1.7 yerine yüzde 1.1′e yenilediği kredisi için 395 yerine 350 lira kredi taksidi ödeyecek. Toplamda ödediği faiz kredi hesaplama yapıldığında 4 bin 214 lira yerine 2 bin 628 lira olacak. Yani toplamda bin 586 lira daha az faiz ödemiş olacak. Üstelik tüketici kredileri Tüketiciyi Koruma Kanunu kapsamında olduğu için yüzde 2 erken kapama komisyonu tüketici kredileri için geçerli değil. Ancak şu noktaya dikkat eğer bankanız krediyi yenilemek için sizden yeniden dosya ücreti isterse başka bir bankaya gidin ve pazarlığınızı yapın.

Konut Kredisinde Faiz Farkı Yüksek

Sadece ihtiyaç kredileri değil otomobil ve konut kredisi kullanan vatandaşlar da kredi için yeniden yapılandırma yaparsa büyük kazanç elde edecek. Vadesi uzun ve miktarı yüksek olan konut kredilerinde tek dezavantaj kredi tutarının yüzde 2′si kadar erken ödeme cezası alınması. Ancak faizler son 1 yılda öyle hızlı ve sert geri geldi ki yüzde 2 cezayı umursamayabilirsiniz. Mesela 100 bin TL’lik borcunun bitimine 9 yıl kalmış birisi geçen yıl yüzde 1 ile aldığı konut kredisini bu yıl yenilerse faiz oranı yüzde 0.7′ye kadar inecek. Vatandaş bin 518 lira yerine bin konut kredisi hesaplama yapıldığında 318 lira aylık taksit ödeyecek. Toplamda geri kalan 9 yıl boyunca 21 bin 138 lira daha az faiz ödenmiş olacak. Vatandaş yüzde 2′lik erken ödeme cezası olan 2 bin lirayı ödese bile 19 bin 138 lira daha karlı çıkmış olacak. Bu arada piyasa faiz oranlarını yüzde 5′in altına yeni geldiğini ifade eden piyasa uzmanları bu yeni durumun 15 gün içinde kredi faizlerine yansıyabileceğini belirtiyor. Böylece ihtiyaç kredileri yüzde 0,9 ve konut kredileri ise yüzde 0,6′ya kadar gerileyebilecek.

Kaynak: HaberTürk