Kriz Endişesi Yabancılara Türkiye'deki Konutlarını Sattırdı

15/08/2011

Yabancılar Türkiye'deki konutlarını elden çıkarmaya başladı

a22_07Güney Ege'de konut edinen çoğunluğu İngiliz olan yabancılar, Avrupa'daki kriz nedeniyle önlerini göremediği için Türkiye'deki mülklerini satışa çıkardı. Marmaris'in de aralarında bulunduğu bölgede, İngilizler'in yerine ise Rusların hızlı bir şekilde mülk edinmeye başladığı kaydedildi.

Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Hasan Ateş, yaptığı açıklamada, Marmaris'te mülk edinen yabancı kişi sayısının yaklaşık 3 bin olduğunu söyledi. Yabancıların Türkiye'de mülk sahibi olmasında bazı kısıtlamalar bulunduğuna dikkati çeken Ateş, yabancı uyruklu kişilerin imar planı olmayan köy gibi yerleşim yerlerinde arazi ve konut satın alamadığı bilgisini verdi.

Mülk Satışları Bitme Aşamasına Geldi

Geçmiş yıllarda tavan yapan yabancılara mülk satışının bitme noktasına geldiğini belirten Ateş, "Marmaris'te yabancılara konut satışı tamamen durdu. 2008 yılında Avrupa'da başlayan krizin etkilerini Marmaris'teki emlakçılar olarak bu yıl daha fazla hissetmeye başladık. Bu yıl şuana kadar bizim şirketimizin hiçbir Avrupalı'ya konut satışı olmadı. Artık yabancılar daha önceden satın aldıkları yerlerini daha ucuza satıyorlar. Şuanda bir çok yabancı villalarını satışa çıkarmış durumda" dedi. Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Ateş, yabancılara konut satışının düşmesinde ekonomik kriz kadar müşterilerin kandırılarak fahiş fiyatlarda satışlar yapılmasının da etkili olduğunu söyledi.

Boşluğu Ruslar Dolduruyor

Marmaris ve Fethiye gibi sahil kesimlerinde geçtiğimiz yıllarda yabancılara mülk satışında adeta patlama yaşandığına işaret eden Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü: "O dönem satışlar çok iyi idi. Günde en az iki yabancı müşteriye satılık yerleri gezdiriyorduk. Ancak emlakçılık piyasasında gerekli kontrol mekanizmaları olmadığı için işin ehli olmayan kişiler de emlakçılık yapmaya başladı. Turcular, garsonlar bile yabancılara emlak satmaya başladı. Böyle olunca da yabancılar fahiş fiyatlardan konut edindiler. 100 bin avroluk bir evi, 150 bin avroya sattılar. Yerleştikten sonra etrafındaki evlerin fiyatlarını öğrenen yabancı, kandırıldığını anladı. Bu da bir güven bunalımına neden oldu'

Bölgelerinde İngilizlerin çekilmeye, ortaya çıkan boşluğu Rusların doldurmaya başladığını dile getiren Ateş, Rus müşteri sayısında daha fazla artış olmasını beklediklerini kaydetti.

Kaynak: Sabah