Rus Turiste Türkiye'de Konut Kredisi ve Faizsiz Nakit

23/10/2012

Denizbank'ı satın alarak büyük ses getiren Sberbank düğmeye basıyor: Rus turiste Türkiye'de konut kredisi, faizsiz nakit!

Denizbank'ı satın alarak büyük ses getiren Sberbank, Türk ekonomisi için de büyük katkı sağlayacak  yeni bir strateji için kolları sıvadı. Buna göre Türkiye'de Denizbank üzerinden Rusya vatandaşlarına konut kredisi kullandırılması ve Sberbabk kredi kartlarıyla nakit para çekişlerinde faizin sıfırlanması gibi önemli adımlar atılacak.

Kommersant gazetesine konuşan Sberbank Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, Sberbank'ın yurtdışındaki iki bankası Denizbank ve Volksbank kanalıyla yeni bir hizmet başlatacağını söyledi. Buna göre, Rusya'da Sberbank kartıyla yurtdışında bu iki bankadan nakit çekilirken faiz ödenmeyecek. Yani Citibank ve Uni Credit Bank gibi dünya devlerinin uygulamasına Sberbank da geçecek.

Bu yolla özellikle turistlerin yurtdışındaki harcamalarından daha fazla pay almak isteyen banka, ayrıca yine yurtdışındaki bankaları üzerinden konut kredisi sağlamayı planlıyor. Böylece Sberbank, yurtdışında faizsiz nakit sağlayarak kendine çektiği müşterilere konut kredisi pazarlayarak kaybı kazanca çevirme niyetinde. Bu projede hedef özellikle Türkiye, Çekya ve Hırvatistan.


Dergey Gorkov, Rus resmi veilrerine göre 2,6 milyon Rusyalı turistin Türkiye'de tatil yaptığını ve ortada değerlndirilecek büyük bir potanisyel olduğunu vurguladı.

Kaynak: Turkus