TOKİ Türkiye Genelinde 261 Adet Arsayı Satışa Çıkardı

19/10/2010

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 26 ildeki 261 adet arsayı, güncellenmiş fiyatlar ve yenilenen şartlarla satışa çıkarıyor.

toki_23Tahmini bedelleri, 3 bin 568 lira ile 43 milyon 142 bin lira arasında değişen 261 arsa, noter huzurunda yapılan açık artırma yöntemiyle satılacak.

Edinilen bilgiye göre, TOKİ, İstanbul-Tuzla, Mersin-Erdemli, Tekirdağ-Çorlu, Yalova, Eskişehir ve Antalya'da satışa sunduğu arsalara yüzde 12 peşinat ile 60 aya varan vadeler uygularken, diğer arsalar da cazip ödeme seçenekleriyle satılacak.

İdare, yatırımcıların aldıkları arsayı öderken zorlanmamaları için vadeli satışlarda banka kredi faiz oranları yerine, 6 aylık dönemler halinde Üretici Fiyat Endeksine (ÜFE) göre vade farkı uygulayacak. Bütün arsa satışlarında KDV almayacak olan TOKİ, muhammen peşin bedeli 15 bin liranın altında olan arsaları ise peşin satacak.

26 Ekim Salı günü Eskidji Müzayedecilik Firmasının İstanbul merkez binasında yapılacak açık artırmaya katılmak isteyen yatırımcılar, TOKİ'nin Ankara Bilkent'te bulunan merkez binası ile Eskidji'nin İzmir Alsancak'ta bulunan Bölge Ortaklığından da teklif verebilecek.

Arsalar Nasıl Değerlendirilecek?

Satışa sunulan arsaların nasıl değerlendirileceği TOKİ tarafından yapılan çalışmalar ile bölgenin imar durumuna göre belirlendi. İhaleye katılan yatırımcılar, aldıkları arsayı imar durumuna göre, özel ilköğretim, özel orta öğretim, konut, ticaret tercihli konut, kentsel çalışma, park, rekreasyon, özel kreş, spor, kültürel, idari tesis, ağaçlandırılacak alan, alışveriş merkezi (AVM), toplu konut, özel sağlık, bölgesel ticaret, hal alanı ve kamyon garı olarak değerlendirebilecek.

İllere Göre SatılacakArsalar ve Sayıları


Açık artırma yöntemiyle gerçekleşecek satışların yapılacağı iller ile arsa sayıları ise şöyle:

İller Arsa Sayıları
--------- -------------
Ankara 100
Yalova 32
Eskişehir 24
İzmir 23
Elazığ 13
Diyarbakır 11
Karaman 11
İstanbul 9
Muğla 5
Kocaeli 4
Balıkesir 4
Tekirdağ 4
Samsun 3
Kırıkkale 3
Antalya 2
Manisa 2
Kahramanmaraş 2
Bursa 1
Kastamonu 1
Malatya 1
Düzce 1
Mersin 1
Gümüşhane 1
Niğde 1
Şanlıurfa 1
Şırnak 1

Kaynak: Sabah