TOKİ Deprem Haritasına Göre Yatırım Yapacak

20/10/2010

Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) Erdoğan Bayraktar, depremden evi hasar gören vatandaşların evini peşinata sayarak 15 yıla varan vadelerle yeni evler verdiklerini, ama hiç kimsenin yaşadığı bölgeden ayrılmak istemediğini söyledi.

tokim_01Müeyyideleri ve zorlayıcı şartları olmazsa, deprem dönüşümünde istenilen sonuç alınamayacağını vurgulayan Bayraktar, yeni yatırımlarını deprem haritasına göre şekillendireceklerini bildirdi. TOKİ'nin 2008'de Kayabaşı'nda uyguladığı deprem dönüşüm projesinden yararlanmak için sadece 24 vatandaşın başvurduğunu ve bunlardan sadece 13'ünün konut aldığını hatırlatan Bayraktar, "Bir apartmandan 3-4 daire yerine komple apartman bize başvurursa, daha büyük indirimler yapabiliriz. Hiç kimse yaşadığı bölgeden ayrılmak istemediği için, deprem konusu biraz zorlama isteyen bir alan. Müeyyideleri ve zorlayıcı şartları olmazsa istenilen sonuç alınamaz'' dedi.

Bayraktar, TOKİ'nin 500 bin konut hedefini yakalamak üzere olduğunu, bundan sonra depreme dayanıksız 7 milyon konutun yenilenmesi için ellerinden gelen katkıyı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı.

Kaynak: Sabah