Tüketici Kredilerine Getirilen Sınırlamalar Tasarruf Ürünlerinde Rekabati Arttıracak

17/02/2014

Tüketici kredileri ve kredi kartlarına getirilen sınırlamalar nedeniyle bu yıl tasarruf ürünlerinde rekabet kızışacak.

Türkiye'nin önde gelen bankalarının üst düzey yöneticilerine göre bireysel krediler yavaşlayacak, tasarruf ürünlerinde rekabet artacak.

Tüketici kredileri ve kredi kartlarına getirilen sınırlamalar nedeniyle bu yıl tasarruf ürünlerinde rekabet kızışacak. Paranın patronlarına 2014 yılı Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörüne ilişkin beklentilerini sorduk. Tüketici kredilerine yönelik getirilen kısıtlamaların büyüme hızını da yavaşlatacağını tahmin eden bankacılar, tasarruf oranın yükseltilmesine dönük projeleri destekliyor.. KOBİ ve ticari kredilerin yanı sıra tasarruf ürünlerinde rekabetin yoğunlaşmasını bekliyor. Banka genel müdürleri 2014 yılında  sektör aktiflerinin yüzde15'ler, mevduatın yüzde 16-18'ler seviyesinde büyüyeceğini öngörüyor. Türk bankacılık sektörü kredilerinde ise yüzde 18'ler civarında bir büyüme bekleniyor.

Tasarruf Projerine Daha Çok Önem Verilecek

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil:Tüketici kredilerinde bu yıl yavaşlama bekleniyor. Ekonomi yönetimimizin ve bankalarımızın, tasarruf oranının daha da yükseltilmesine dönük hayata geçirdiği önemli projeler bulunuyor. 2014'te de bu yöndeki çalışmalara hız kesmeden ülke olarak devam etmemiz gerekiyor.

2014'de En Büyük Risk Cari Açık Olacak

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali: Türkiye'nin yüksek cari açığı 2014 yılında en önemli risk faktörü. Cari açıktaki kırılganlığın azaltılması için yapılan yasal düzenlemelerin yanında tasarruf oranlarının artırılması ve özellikle tüketici kredilerinde büyümenin kontrol altına alınması gibi tedbirler de bankacılık sektörünün performansını etkileyecek.

Karlılık Bankaları Zorlayacak

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş: Son dönemde uygulamaya alınan regülasyonlar ve faiz oranları yükselişinin bankaların tahvil portföyünü olumsuz etkilemesi ve net faiz marjlarında son yıllardaki aşağı yönlü trendin devam etmesi bankaların kar baskısını artan bir oranda hissedeceğine işaret ediyor.

Krediler Yüzde 15 Mevduat Yüzde 13 Büyüyecek

Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın: Türkiye hala güçlü dinamiklere sahip bir ülke. Bu arada  Türk bankacılık sektörünün 2014 yılında kredilerde yüzde 15-17 civarında, mevduatta ise yaklaşık yüzde 13'lük büyüme yakalayacağını tahmin ediyoruz. 2014'te marjların 2013'e göre bir miktar gerileme ve aktif kalitesinde bir miktar kötüleşebilir.

İşsizlik Artarsa Batık Krediler Artar

HSBC Türkiye Genel Müdürü Martin Spurling: Bu yıl likidite de biraz sıkılaşma, küresel risk iştahında da bozulma olabilir. Daha yavaş bir GSYİH büyümesi ya da işsizlik oranının artması Türk bankaları için risk. Çünkü bu faktörler kârlılık üzerinde ek baskılar yaratarak beklenenden fazla kredi kayıplarına yol açabilir.

Küresel Ekonomi Temel Risk Alanı

Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu: 2014'te risklerin kaynağı küresel ekonomi olacak. Türkiye ekonomisi ve Türk bankacılık sektörü için en önemli risk kaynağının da küresel ekonomideki faiz gelişmeleri ve bu gelişmelerin sermaye akımlarını yavaşlatması ihtimali olduğunu söyleyebiliriz.

2014'te Büyüme Hız Kesecek

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici: 2014 yılında büyümenin bir miktar hız keserek yüzde 3'ler civarında gerçekleşmesini bekliyorum. Bu kapsamda enflasyonun 2014 sonunda yüzde 6.5 civarında gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Kaynak: Akşam