Türk Lirası Yükselişe Geçiyor

20/08/2013

Merkez Bankası, faiz oranlarında muhtemel bir artışın sinyallerini verdi Türk lirası, Merkez Bankası'nın, para birimini desteklemek amacıyla gösterdiği çabaların bir parçası olarak faiz oranlarını yükseltebileceğini bildirmesinin ardından güç kazandı.

Merkez Bankası, faiz oranlarında muhtemel bir artışın sinyallerini verdi Türk lirası, Merkez Bankası'nın, para birimini desteklemek amacıyla gösterdiği çabaların bir parçası olarak faiz oranlarını yükseltebileceğini bildirmesinin ardından güç kazandı. Lira, pazartesi günü dolar karşısında değer kazandı. Merkez Bankasının, küresel dalgalanmaların etkilerini sınırlamak için gelecek aylık toplantıda faiz oranlarını artırmayı düşündüğünü açıklamasının ardından -ki bu, liranın mayıs ayından beri yüzde 8 gerilemesi ve dolar karşısında sürekli bir şekilde rekor düşüş göstermesinden ötürü birçok yatırımcının talep ettiği bir şeydi.

Cuma günü 1,9536 liradan alınan dolar, New York'ta, geç saatlerde 1,9334 liradan alındı. Genellikle yüksek faiz oranları bir para birimini elde tutmayı daha cazip kılar. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, elektronik postayla gönderdiği bildirisinde, 23 Temmuz Pazartesi günü gerçekleştirilen aylık olağan toplantıda, Para Politikası Komitesinin, faiz oranı koridorunu genişletmek için yüzde 3,5'lik gecelik borçlanma oranından yüzde 6,5'lik gecelik kredi oranına değişiklik gösteren hesaplı bir adım atabileceğini söyledi. Bu değişim aralığı, politika düzenleyicilerinin, ekonomik büyüme ve finansal istikrar gibi hedeflere ulaşabilmek için günlük borçlanma maliyetlerini çeşitlendirmelerine izin veriyor. Connecticut Eyaleti'nin Stamford şehrindeki Faros Ticaret'te araştırma yöneticisi olan Dan Dorrow “Merkez Bankası, piyasanın kendisinden yapmasını istediği şeyi iletti.” dedi.

Kaynak: Türkiye Gazetesi