Türkiye Emlakta da Dünyanın Gözdesi

20/12/2010

Global Property Guide'ın raporuna göre emlak fiyatları, yılın üçüncü çeyreğinde dünyanın yarısında artarken, yarısında geriledi.

emlakkGlobal Property Guide'ın (Küresel Emlak Rehberi) hazırladığı rapora göre, 35 ülkede yapılan araştırmada yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 17 ülkede emlak fiyatlarının arttığı, 18'inde ise azaldığı görüldü.

Avrupa'da üçüncü çeyrekte yıllık bazda en yüksek artış yüzde 24,73 ile Letonya'da olurken, finansal krizin pençesindeki İrlanda en fazla düşüş gösteren ülke oldu. Raporda, Türkiye'nin Arupa'nın en cazip emlak piyasasına sahip olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Sağlam makro ekonomik yönetime, düşen faiz oranlarına, genişleyen mortgage piyasasına, hızlı ekonomik büyüme ve artan turist ilgisine sahip ülkelerde emlak fiyatlarının değerlenme eğiliminde olduğuna dikkat çekilen raporda, Türkiye'de bütün bu olumlu unsurların bulunduğu ifade edildi.

Raporda, konut piyasasında İstanbul'un yabancı yatırımcılar için cazip olmaya başladığı vurgulandı. Kira gelirlerinin göreli olarak cazip olduğu İstanbul'un, ticaret ve konferans merkezi haline geldiğine ve bazı şirketlerin bölgesel idare merkezlerinin burada bulunduğuna işaret edilerek, bölgesel idare merkezi İstanbul'da bulunan uluslararası şirketlere Microsoft ve Coca-Cola örnek gösterildi.

Raporda, birçok ülke vatandaşlarının Türkiye'de emlak satın alabileceği, Türk bankaları ve diğer bankaların ikamet eden ya da etmeyen yabancılara emlak almaları için tutsat kredisi verdiği belirtildi. Rapora göre, ABD'de yılın üçüncü çeyreğinde emlak fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,31 geriledi. Asya'da bazı ülkelerde aynı dönemde emlak fiyatları, hükümetlerin spekülasyonlara karşı aldığı önlemlere rağmen artmaya devam etti.

Kaynak: Zaman