Zorunlu Deprem Sigortasında İndirim

28/05/2013

6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu’na istinaden yapılan güncelleme ile birlikte inşaat ruhsatı tarihi 2007 yılı veya sonrası olan binalara tarife fiyatı üzerinden 1 Mart 2013 tarihinden itibaren yüzde 10 indirim yapılacak

 

Zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatı ile genel şartları 1 Ocak 2013’ten itibaren geçerl olacak şekilde güncellendi.

KrediPazari.com'un edindiği bilgilere göre 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu’na istinaden yapılan güncelleme ile birlikte inşaat ruhsatı tarihi 2007 yılı veya sonrası olan binalara tarife fiyatı üzerinden 1 Mart 2013 tarihinden itibaren yüzde 10 indirim yapılacak.

%20 İndirim Devam Ediyor

Zorunlu deprem sigortası poliçe yenilemelerinde yapılan yüzde 20 indirim de devam ediyor. Zorunlu deprem sigortası için yüzde 10 inşa yılı indirimi ve yüzde 20 yenileme indiriminden aynı anda yararlanıldığında toplam indirim yüzde 30’a varıyor.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatında yapılan değişiklikle ilgili şöyle konuştu:

“Zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatının değişen inşaat metrekare birim maliyetlerine göre her yıl yenilenmesi olağan bir uygulama. Bu şekilde, verilen teminat bedelleri de güncelleştiriliyor. Yeni tarifenin getirdiği en önemli yenilik ise inşaat ruhsat tarihi 2007 yılı ve sonrası olan binalara yapılacak yüzde 10 indirim oldu.Gerekli teknik hazırlıklar yapıldıktan sonra 1 Mart 2013 tarihinden itibaren uygulamaya konulacak bu indirim, 2007 yılında yayımlanan deprem yönetmeliğine göre inşa edilen binaların hasar görebilirlik riskinin düşüklüğü göz önünde bulundurularak yapıldı. Bu yeni düzenleme daha güvenli konutların inşasını teşvik edecek.”

18 Ağustos 2012 tarihinde yürürlüğe giren Afet Sigortası Kanunu’na paralel güncellenen sigorta genel şartlarına göre artık bir konutun sigorta edilebilmesi için binanın mevzuata ve projeye uygun inşa edilmiş olması gerekiyor. Yeni genel şartlara görprojesi bulunmayan ve mühendislik hizmeti görmemiş binalar, taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edildiği veya zayıflatıldığı tespit edilen binalar, taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde ilgili mevzuata ve projeye aykırı inşa edilen binalar, yetkili kamu kurumları tarafından yıkılmasına karar verilen binalar ile mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız, harap veya metruk binalara zorunlu deprem sigortası yapılamayacak.

100m² Konutun Aylık Ortalama Primi 14 TL

Birinci derece risk bölgesindeki 100m² konutun aylık ortalama primi 14 TL . Zorunlu deprem sigortasında prim tutarları inşaat metrekare birim maliyetlerindeki artışa göre güncellendi. Bu durum, prim tutarlarında yaklaşık yüzde 9 oranında artış anlamına geliyor.

Birinci derece deprem risk bölgesindeki 100 metrekare betonarme bir konutun yıllık (indirimsiz) prim tutarı 164 TL, aylık yaklaşık 14 TL olarak belirlendi. Zorunlu deprem sigortasının teminat üst limiti ise korundu. Zorunlu deprem sigortası kapsamında yapı tarzı ayırımı yapılmaksızın konutlara en çok 150 bin TL’ye kadar teminat veriliyor. Zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatında yapılan son güncellemeyle birlikte toplu başvurularda uygulanan grup indirimi yaygın kullanılmaması nedeniyle kaldırıldı. Bunun yerine inşaat ruhsat tarihi 2007 ve sonrası olan binalara yüzde 10 ek indirim uygulaması başlatıldı. Bu yıl yüzde 20 olarak aynen korunan yenileme indiriminin de 2014 yılından itibaren iki kademeli uygulanması planlanıyor.

 

Kaynak: KrediPazarı