Güncel Konut Kredisi/ Mortgage Haberleri

Bankalar Konut Kredilerini Yapılandırmak Zorunda

29-06-2020

Uzmanlara göre konut kredisi sözleşmesinde yapılandırma yapılmayacağına dair madde olsa dahi tüketicinin mevcut faizle konut kredisini yapılandırma hakkı bulunuyor. Peki yapılandırma talebinde nelere dikkat edilmeli?

Konut Kredisi Faizleri Düştü Şartları Zorlaştı

22-06-2020

Kamu bankalarında konut kredisi faizleri son yılların en düşük seviyelerine geriledi. Fakat konut kredisi kullandırım şartları zorlaştırıldı. Başvuru yapan vatandaşların büyük çoğunluğu olumsuz cevap alıyor.

Fitch’ten BDDK Kararına Yönelik Uyarı

24-04-2020

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankalarının kredilerini ve devlet tahvili portföyünü artırmayı hedefleyen BDDK aktif rasyosu düzenlemesini bankaların kredi notu açısından "orta ölçüde" negatif olarak değerlendirdi.

Konut Kredisi Kapatma Cezası Ne Kadar?

21-04-2020

Bankalardan konut kredisi borcunu yapılandırma yada vadesinden önce kapatmak isteyen tüketici erken ödeme cezası ile karşılaşıyor. Peki konut kredisi erken ödeme cezası ne kadar?

Kredi Kullanacak Emekliler Dikkat Etmeli

17-04-2020

TÜDEF Genel Başkanı Koçal emeklilerin,kredi kullanırken,ödeyememeleri halinde maaşlarına el konulabileceğine dair muvafakat verebildiklerini belirterek, maaşlarının tümüne haciz konulmaması için muvafakat evrakını imzalamamaları gerektiğini bildirdi.

Bankacılık Kanunu Değişiyor

07-02-2020

Bankacılık Kanunu değişiyor. Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi ile katılım, kalkınma ve yatırım bankacılığının geliştirilmesi, kitle fonlaması ve enerji, yol gibi büyük projelerin menkul kıymetleştirilerek finanse edilmesine imkan sağlanıyor.

Konut Kredisi Erken Kapama Cezası Ne Kadar?

04-02-2020

2013 Kasım'dan itibaren ilgili kanun kapsamında konut kredisi borcunu vadesinden önce ödemek isteyen tüketiciden erken kapama cezası talep ediliyor. Peki konut kredisi erken ödeme cezası ne kadar?

Akbank Sigortacılık Kanununu İhlal Dolayısıyla Ceza Aldı

27-01-2020

Akbank sigortacılık kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından 94.7 milyon lira para cezasına çarptırıldı.

Konut Kredisi Kullanırken Hayat Sigortasına Dikkat

20-01-2020

Konut kredisi kullanabilmek için hayat sigortası yaptırmak zorunlu mudur? Hayat sigortası olmayan tüketicinin vefat etmesi halinde kredi borcu varislerine mi devrolur?

Bankaların Ekspertiz ve İpotek Tesis Ücretleri Yasal

24-12-2019

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) medyada yer alan haberlerin aksine bankaların Ekspertiz ve İpotek Ücretlerinin yasal olduğunu açıklayan basın açıklamasında bulundu.

Bankalara Ödenen Ekspertiz ve İpotek Ücretleri Geri Alınabilecek

23-12-2019

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, bankaların konut kredisi çeken tüketicilerden haksız şekilde ekspertiz ve ipotek ücreti tahsil ettiğini ileri sürerek söz konusu ücretlerin başvurulması halinde alınabileceğini söyledi.

Yargıtay Konut Kredisinde Tüketici Lehine Mahkeme Kararını Bozdu

13-12-2019

Yargıtay, Japon Yeni'ne endeksli çektiği konut kredisi taksiti, kurdaki artış nedeniyle iki katından fazla artan kişinin aylık ödemelerini düşüren yerel mahkemenin kararını bozdu.

Konut Kredileri için Kritik Karar

26-11-2019

Tüketici Mahkemesi’nden konut kredisi konusunda dikkat çeken bir karar çıktı. Konut kredisi kullandırırken hayat sigortası talep edilmesi halinde yapmayan banka borcu yakınlarından alamayacak.

Konut Kredisi Masrafları için Suç Duyurusu

12-11-2019

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, konut kredisi masrafları altında alınan ekspertiz hizmetinin faturasının tüketici adına kesilmesi gerektiğini belirterek bankalar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bankalardan Ekspertiz Ücretleri Geri Alınabilecek

06-11-2019

Konutun krediye konu değerini tespit etmek için konut kredisi kullandırılmadan uygulanan ekspertiz ücreti birçok bankadan tahsil edilebilir hale geldi. Faturası olmayan ekspertiz ücretini geri almak mümkün.

Konut Kredisi Kullanan Tüketici Dosya Masrafına Faiz Ödemeyecek

28-10-2019

Kahramanmaraş'ta, Onikişubat İlçe Tüketici Hakem Heyetinin verdiği dosya masrafı faizinin iadesi kararına banka tarafından yapılan itirazı reddeden Kahramanmaraş 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, 855 lira 44 kuruş faizin müşteriye ödenmesine hükmetti.

BDDK’dan Merkez Bankası Görev Devri

17-10-2019

BDDK'nın 6493 Sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamındaki görev ve yetkileri Merkez Bankasına devredilecek.

Yapılandırma Hakkı Konut Kredisi ile Sınırlı Değil

02-10-2019

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Ağaoğlu, tüketicilere yapılandırma haklarının yalnızca konut kredisiyle sınırlı olmadığını, diğer bireysel krediler için de yapılandırma isteyebilecekleri çağrısı yaparak ‘‘İhtiyaç kredisi kullananlar da yapılandırma yapabilir. Üstelik banka erken ödeme tazminatı talep edemez.’’dedi.

Zorunlu Karşılık Oranlarına Kredi Büyümesi Kriteri Geldi

20-08-2019

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranlarında değişikliğe gitti. Karar sonrası zorunlu karşılıkların belirlemede kredi büyümesi kriteri etkili olacak.

Kredi Kullanımında Denetim Sıkılaşıyor

16-08-2019

Kredi kullanımında denetimi artıran, bağımsız denetim raporu risk sınırını 500 milyon TL'den 100 milyon TL'ye düşüren yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kredi Yapılandırmalarında Yeni Dönem

18-07-2019

Ekonomi alanında önemli düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kanunla beraber kredi yapılandırmalarında yeni dönem başladı.

Kredi Kartı Aidatı Hukuka Aykırı

27-05-2019

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, kredi kartı aidatı altında alınan ücretlerin bir çoğunun yasal olmadığını ve bu konuda düzenleme yapılması gerektiğini belirterek ‘‘Şu anda aidatsız kart türü sunulmadan yansıtılan tüm aidatlar hukuka aykırıdır." dedi.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

30-04-2019

Bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki artış hız kesmiyor. Peki en uygun konut kredisi faiz oranı hangi bankada?

BDDK Kredi Notları için Önemli Değişiklik Uyguladı

11-04-2019

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kredilere ilişkin tebliğde önemli bir değişiklik uyguladı. Değişiklik tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikle borçlunun herhangi bir borcunun temerrüde düşmesi, bankaya olan tüm borçlarının temerrüde düştüğü anlamına gelmeyecek.

TESK'ten Kredi Taksit Uyarısı

01-04-2019

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kredi kartı taksit sayılarının artışına değinerek tüketicinin taksit sayısı artarsa fiyat ucuzlar algısına kapılmaması gerektiğini söyledi.