Güncel Konut Kredisi/ Mortgage Haberleri

Yargıtay Konut Kredisinde Tüketici Lehine Mahkeme Kararını Bozdu

13-12-2019

Yargıtay, Japon Yeni'ne endeksli çektiği konut kredisi taksiti, kurdaki artış nedeniyle iki katından fazla artan kişinin aylık ödemelerini düşüren yerel mahkemenin kararını bozdu.

Konut Kredileri için Kritik Karar

26-11-2019

Tüketici Mahkemesi’nden konut kredisi konusunda dikkat çeken bir karar çıktı. Konut kredisi kullandırırken hayat sigortası talep edilmesi halinde yapmayan banka borcu yakınlarından alamayacak.

Konut Kredisi Masrafları için Suç Duyurusu

12-11-2019

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, konut kredisi masrafları altında alınan ekspertiz hizmetinin faturasının tüketici adına kesilmesi gerektiğini belirterek bankalar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bankalardan Ekspertiz Ücretleri Geri Alınabilecek

06-11-2019

Konutun krediye konu değerini tespit etmek için konut kredisi kullandırılmadan uygulanan ekspertiz ücreti birçok bankadan tahsil edilebilir hale geldi. Faturası olmayan ekspertiz ücretini geri almak mümkün.

Konut Kredisi Kullanan Tüketici Dosya Masrafına Faiz Ödemeyecek

28-10-2019

Kahramanmaraş'ta, Onikişubat İlçe Tüketici Hakem Heyetinin verdiği dosya masrafı faizinin iadesi kararına banka tarafından yapılan itirazı reddeden Kahramanmaraş 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, 855 lira 44 kuruş faizin müşteriye ödenmesine hükmetti.

BDDK’dan Merkez Bankası Görev Devri

17-10-2019

BDDK'nın 6493 Sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamındaki görev ve yetkileri Merkez Bankasına devredilecek.

Yapılandırma Hakkı Konut Kredisi ile Sınırlı Değil

02-10-2019

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Ağaoğlu, tüketicilere yapılandırma haklarının yalnızca konut kredisiyle sınırlı olmadığını, diğer bireysel krediler için de yapılandırma isteyebilecekleri çağrısı yaparak ‘‘İhtiyaç kredisi kullananlar da yapılandırma yapabilir. Üstelik banka erken ödeme tazminatı talep edemez.’’dedi.

Zorunlu Karşılık Oranlarına Kredi Büyümesi Kriteri Geldi

20-08-2019

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranlarında değişikliğe gitti. Karar sonrası zorunlu karşılıkların belirlemede kredi büyümesi kriteri etkili olacak.

Kredi Kullanımında Denetim Sıkılaşıyor

16-08-2019

Kredi kullanımında denetimi artıran, bağımsız denetim raporu risk sınırını 500 milyon TL'den 100 milyon TL'ye düşüren yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kredi Yapılandırmalarında Yeni Dönem

18-07-2019

Ekonomi alanında önemli düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kanunla beraber kredi yapılandırmalarında yeni dönem başladı.

Kredi Kartı Aidatı Hukuka Aykırı

27-05-2019

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, kredi kartı aidatı altında alınan ücretlerin bir çoğunun yasal olmadığını ve bu konuda düzenleme yapılması gerektiğini belirterek ‘‘Şu anda aidatsız kart türü sunulmadan yansıtılan tüm aidatlar hukuka aykırıdır." dedi.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

30-04-2019

Bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki artış hız kesmiyor. Peki en uygun konut kredisi faiz oranı hangi bankada?

BDDK Kredi Notları için Önemli Değişiklik Uyguladı

11-04-2019

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kredilere ilişkin tebliğde önemli bir değişiklik uyguladı. Değişiklik tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikle borçlunun herhangi bir borcunun temerrüde düşmesi, bankaya olan tüm borçlarının temerrüde düştüğü anlamına gelmeyecek.

TESK'ten Kredi Taksit Uyarısı

01-04-2019

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kredi kartı taksit sayılarının artışına değinerek tüketicinin taksit sayısı artarsa fiyat ucuzlar algısına kapılmaması gerektiğini söyledi.

BDDK Kredi İşlemleri Yönetmeliğinde Değişikliğe Gitti

19-02-2019

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) kredi işlemleri yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Bankaların 500 milyon TL ve üzeri kredi müşterilerinden kredi tahsis aşamasında talep edecekleri zorunlu belge sayısında artış yapıldı.

Ayda 2.000 TL Taksitle 100.000 TL Üzerinde Konut Kredisi Kullandıran Bankalar

15-02-2019

Ayda 2.000 TL konut kredisi taksitleriyle 7 banka 100.000 TL’ nin üzerinde konut kredisi kullandırıyor. Aylık 2.000 TL ödemelerle 129.000 TL ye kadar konut alınabiliyor.

Bugün Konut Kredi Kullanan Beş Ay Önceye Göre Ne Kadar Karda?

07-02-2019

Konut kredisi faiz oranları 2018 Eylül ayından sonra en düşük seviyeye geriledi. Bu süreçte konut kredisi kullanan vatandaşlar düşen faiz oranları ile kredi kullanıldığında ne kadar faiz ödeyecek? Yeniden yapılandırma yapabilir mi? Peki refinansman yapmak mevcut faiz oranlarıyla karlı mı?

BDDK Kredi Yapılandırma Vadelerini Uzattı

07-02-2019

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) banka kredi yönetmeliğine ilişkin taslakta değişikliğe gitti. Taslağa göre ihtiyaç kredileri 60 aya dek yapılandırılabilecek.

Konut Kredisi Dosya Masrafı Faizleri Geri Alınabilecek

06-02-2019

Tüketici Hakem Heyeti, konut kredisi dosya masrafına itiraz eden tüketiciyi haklı buldu ve paranın iadesine karar verdi. Kredi çeken vatandaşlar Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunarak dosya masrafları faiz ödemelerini geri alabilecek.

İpotek Finansman Kuruluşu Kuruluyor

31-01-2019

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi'nin üçüncü toplantısında konkordatolar, yeniden yapılandırma süreçleri, kamu bankalarının ortak ATM ve kart projeleri ile İpotek Finansman Kuruluşu oluşturulması süreci değerlendirildi.

Kredi Garanti Kurumlarına Yapılan Hazine Desteğinde Değişiklik

30-01-2019

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kredi garanti kurumlarına yapılan desteğe ilişkin kanun Resmi Gazetede yayımlandı. Belirlenecek her bir yararlanıcı için kefalet limiti, KOBİ'ler için azami 12 milyon TL'den, 25 milyon TL'ye çıkarıldı.

Enerji Tasarruflu Konutta Peşinat Yarıya Düşüyor

30-01-2019

Enerji Kimlik Belgesi bulunan konutlarda kredi kullandırma oranı yükseldi. Enerji tasarruflu konut alan vatandaşın peşinatı yarı yarıya düşecek.

Konut Kredisi ve Sigorta İlişkisine Yargıtay Kararı

30-01-2019

İstanbul’da yaşayan bir vatandaş konut kredisi aldı. Kredi borcu devam ederken hayatını kaybetti. Hayat sigortasının süresi ise dolmuştu. Aile, kalan borç ile ilgili hukuk mücadelesi başlattı. Davanın sonucu ise tüm kredi kullananları ilgilendiriyor.

Enerji Tasarruflu Konutlara Talep Arttı

28-01-2019

Konut kredisi yasasında yaşanan değişiklik sonrasında enerji tasarruflu konutlara olan talep arttı.

VakıfBank Kentsel Dönüşüm Konut Kredisi Faiz İndirimi

25-01-2019

VakıfBank kentsel dönüşüm kapsamında kullandırdığı konut kredisi ürünlerinde faiz indirimine gitti. VakıfBank kentsel dönüşüm dahilinde %1.49’dan başlayan faizlerle konut kredisi kullandırıyor.