Güncel Konut Kredisi/ Mortgage Haberleri

Batık Kredi Oranları Hızla Artıyor

14-10-2019

Bankaların sorunlu kredi oranları hızla yükseliyor. Bankaların ilk 9 ayda varlık yönetim şirketlerine sattığı batık kredilerin toplamı 8 milyar TL’yi aştı. Bu rakam 2018’in tamamındaki batık kredi oranını aşıyor.

TOKİ Yüzde 22 İndirim Kampanyasında Son Hafta

14-10-2019

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) borcunu erken ödeyip tapusunu almak ya da indirimlerden yararlanarak borç bakiyesinin bir bölümünü kapatmak isteyen vatandaşlar için %22 indirim uyguluyor. Kampanyada son bir haftaya girildi.

Büyük Ölçekli Şirketlerin Borçlarına da Yapılandırma Geldi

14-10-2019

Türkiye Bankalar Birliği'nden (TBB) bir yapılandırma açıklaması daha geldi. Açıklamada "Kredi borcu bulunan büyük ölçekli şirketler için Finansal Yeniden Yapılandırma uygulamasına başlanacaktır." ifadelerine yer verildi.

Konut Stokunun Üçte Biri Defolu

14-10-2019

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, plansız inşa edilen konutların stoku şişirdiğini belirterek “Aslında stokun üçte biri defolu ürün diyebiliriz” dedi.

Hafta Kapanışında Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum

11-10-2019

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş Suriye operasyonu ve ABD yaptırım riskleri ile kısmi olumsuz etkilenen ekonomik durumdan ötürü Ekim ayının ikinci haftasında yavaşladı. Hafta kapanışında konut kredi faiz oranlarında son durum ne oldu?

Türk Lirası Hafta Başından İtibaren Yüzde 3 Değer Kaybetti

11-10-2019

Doların küresel piyasalarda düşüş yaşadığı haftanın son işlem gününde Türk Lirası negatif ayrışmaya devam ediyor. Türk Lirasındaki değer kaybı hafta başından beri %3’e ulaştı. Dolar kuru hafta kapanışında ne kadar oldu?

Büyüme Hedefi Dengesizlikleri Artırabilir

11-10-2019

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin Yeni Ekonomik Programı'ndaki büyüme hedeflerinin makro dengesizlikleri artırabileceği uyarısı yaptı.

Enerji Sektöründe 7,5 Milyar Dolarlık Sorunlu Kredi Yapılandırıldı

11-10-2019

Sorunlu kredi istatistiklerinde en yüksek orana sahip olan sektörlerden biri olan Enerji sektöründe yaklaşık 13 milyar dolarlık takipteki kredi bakiyesinin 7,5 milyar dolarlık kısmı yapılandırıldı.

Konut Kredisi Faizleri Kurdaki Yükselişten Etkilenir mi?

11-10-2019

Üçüncü gününe girilen Barış Pınarı Harekatı ve ABD’den yaptırım riskleri dolayısıyla dolar yükseliş yönlü seyrediyor. Kurda yaşanan yükseliş kredi faizlerini olumsuz etkiler mi?

Ağustos Ayında Cari İşlemler Fazla Verdi

11-10-2019

Merkez Bankası, cari işlemler hesabı ağustos ayında 2,6 milyar dolar fazla verdi. 12 aylık dönemde cari fazla 5,1 milyar dolar olurken; Ocak-Ağustos döneminde bu rakam 1 milyar dolar cari fazla olarak gerçekleşti.