Güncel Konut Kredisi/ Mortgage Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kapsamında Ödenen Harçlar Geri Alınabiliyor

24-01-2019

Avukat Ali Onar, kentsel dönüşümle yapılmış binalardaki alım satımlarda tüm harç, vergi ve ücretlerden muaf tutulma durumunun 10 Aralık 2018'deki mevzuat değişikliği ile yoruma tamamen kapatıldığını belirterek, "Vatandaşlar, sehven ya da bilerek alınmış ödemeler varsa geri tahsilini istemeli" dedi.

Konut Hesabına Devlet Katkısı Yüzde 25 Oldu

18-01-2019

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun kapsamında ilk konutunu alacak vatandaşa konut hesabı açtığında %25 devlet desteği sağlanması yer aldı.

Kentsel Dönüşümde KDV Muafiyeti Uzatıldı

17-01-2019

Kentsel dönüşüm projelerinde teslimlerin KDV'den muaf tutulacağına yönelik hükümlerin yer aldığı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek süre uzatımına gidildi.

Yabancıya Konut Satışları Hızla Artıyor

10-01-2019

Türkiye'nin ülkeye yatırım getirmek amacıyla başlattığı yabancılara konut satışına ilgi her geçen gün artıyor. Türkiye’den konut alımına İngilizler yoğun ilgi gösterirken satışlarda ilk sırayı ise Iraklılar aldı.

Enflasyon Açıklandı 2019'da Kira Artış Oranları Ne Kadar Olacak?

03-01-2019

2019 Ocak ayı kira artış oranları TÜİK tarafından bugün açıklanan enflasyon rakamları içerisinde yer alan 12 aylık ÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya devam ediyor.

Konutta 2019 Fırsatları

02-01-2019

Konut sektörü açısından 2019 fırsatlarla başladı. Konutta uygulanan KDV ve tapu harcı indirimleri ve İmar Barışı süresi uzatıldı. Kentsel dönüşüm kredileri konut kredisi kapsamına alındı. Anlaşmalı konut projelerinde %0.98 konut kredisi faiz kampanyası devam ediyor.

İmar Barışı Başvurularında Son Günler

27-12-2018

Haziran ayında başlayan İmar Barışı kapsamında başvurular 31 Aralık yıl sonunda son buluyor. İmar Barışı'ndan yararlanmak isteyip ödeme durumu olmayan vatandaşlara kamu bankaları düşük faizli kredi kullandırıyor. Kampanyalardan faydalanmak için son günler.

İmar Barışı'nda Süre Uzamayacak

14-12-2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İmar Barışı’na ilişkin verileri paylaştı. Kurum, 31 Aralıkta son bulacak olan İmar Barışı kapsamında süre uzatımının olmayacağını bildirdi.

TOKİ’den Ön Ödemeli Konut Dönemi

14-12-2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlığın çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, TOKİ üzerinden ön ödemeli yeni bir konut satış sisteminin başlayacağını bildirdi.

Konut Hesabına Yüzde 25 Devlet Desteği

12-12-2018

İlk konutunu alacak vatandaşlar konut hesabı açarak 3 yıl birikim yapmaları halinde konut alırken birikimlerinin %25’ine kadar devlet desteği alabiliyor. Konut hesabından kimler yararlanabilir ve özellikleri nelerdir?

Aralık Ayında Konut Alımı için Oluşan Avantajlar

10-12-2018

Yıl sonu yaklaşırken konut kredisi faiz oranları düşmeye devam ediyor. Konutta uzatılan KDV ve tapu harcı indirimleri için son günler içerisindeyiz. Konut maliyetleri her geçen gün daha fazla artış gösteriyor. Aralık ayında konut alımı için oluşan avantajları KrediPazari.com araştırdı.

Konut Alımlarında Vatandaşlık Yasasına İlişkin Değişiklik

07-12-2018

Yabancıların en az 250 bin dolarlık konut satın alması ile verilen Türk Vatandaşlığı, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla değişti. Yabancılar artık 250 bin dolarlık konut alacağını taahhüt ettiğinde vatandaşlık alabilecek.

Kentsel Dönüşüm Uyuşmazlıklarına Arabuluculuk Şartı Geliyor

03-12-2018

Yargı Reformu Stratejisi Belgesi hazırlandı. Taslağa göre kentsel dönüşüm kapsamındaki uyuşmazlıklarda arabulucuya gitmek dava şartı oluyor.

Aralık Ayı Kira Artışı Hesaplama

03-12-2018

Borçlar Kanunu kapsamında kira zam oranı üst sınırı ve güncel ÜFE rakamlarına bağlı olarak Aralık ayında sözleşme yenileyen kiracının en yüksek kira artış oranı %25,53 olabilir. Aralık ayı en yüksek kira artış oranını KrediPazari.com araştırdı.

BDDK ve SPK Konut Kredisi için Çalışıyor

30-11-2018

Denizbank CEO'su Hakan Ateş, PPP ve konut kredilerinin menkul kıymetleştirilmesi için BDDK ve SPK'nın çalışma yaptığını söyledi ve detayları aktardı.

Kentsel Dönüşüme Bina Tamamlama Sigortası Şartı

28-11-2018

Kentsel dönüşüm alanlarına yapılacak yapılarda müteahhitlere bina tamamlama sigortası yaptırması veya Bakanlıkça belirlenen teminat ve şartları sağlama zorunluluğu getiriliyor. İlgili kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'na sunuldu.

BDDK’dan Konut Kredilerine Yeni Sistem

28-11-2018

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun bankalara gönderdiği Varlığa Dayalı Menkul Kıymet çalışmasıyla konut kredilerini menkul kıymetleştirilecek.

BDDK’nın Vade Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi

27-11-2018

BDDK'nın cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesine ilişkin yönetmelik ile hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklamayla ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda taksit sınırının 6 aydan 9 aya çıkarılması doğrultusunda yaptığı değişikliği yürürlüğe girdi.

BDDK Taksit Sürelerini Değiştiriyor

26-11-2018

Bankacılık Düzenlenme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yurt içinde hava yolları, seyahat ve konaklama harcamalarında taksit sınırını 6 aydan 9 aya çıkarmayı planlıyor.

Kredi Yapılandırmada Düşük Faiz ve Ek Finansman

21-11-2018

Finansal yeniden yapılandırmada piyasanın altında faiz ve ilave finansman imkanı sağlayan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

Teslim Edilmeyen Konuta Kredi Veren Bankalar da Sorumlu

19-11-2018

Tüketici Mahkemesi, satın aldıkları evler teslim edilmeyen çok sayıda kişiyi yakından ilgilendiren emsal karar verdi. Teslim edilmeyen konutta kredi veren bankalar emsal karar sonucunda kredinin faizi ile geri ödemesini yapacak.

Müteahhitlere Sınıflandırma Geliyor

15-11-2018

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inşaat sektöründe yeni bir dönem başlatıyor. Bakanlık tarafından hazırlanan kanun teklifine göre bundan sonra her müteahhit istediği işi yapamayacak. Firmalar yeterliliği kontrol edilerek buna göre sınıflandırılacak. Her firma sınıfının izin verdiği büyüklükte işe girecek. Kentsel dönüşüm ruhsatlarında ise ‘bina tamamlama sigortası ya da teminat’ şartı getirilecek.

Kampanyalı İmar Barışı Kredileri de Uzatıldı

12-11-2018

Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılan İmar Barışı kapsamında kamu bankaları kampanyalı faiz oranları ile konut kredisi kullandırmaya devam ediyor.

Ekspertiz Değerinin Tamamına Konut Kredisi Kullandıran Bankalar

08-11-2018

Konutun ekspertiz değerinin tamamına konut kredisi nasıl alınır. Hangi bankalar peşinatsız konut kredisi kullandırıyor? KrediPazari.com peşinatsız konut kredisi veren bankaları ve konut kredisi faiz oranlarını inceledi.

İmar Barışından Yararlanmak İsteyen Kaçak Yapılar Yıkılmaya Başladı

07-11-2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı açıklama sonrasında imar barışından usulsüz şekilde faydalanmak için yapılan kaçak yapılar başta Kapadokya'da olmak üzere yıkılmaya başladı.