Güncel Konut Kredisi/ Mortgage Haberleri

Vergi Düzenlemeleri Resmi Gazetede Yayınlandı

02-11-2018

Cumhurbaşkanı Kararı ile vergisel yönden yapılan düzenlemeler Mükerrer 30581 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Vergi indirimlerinin kapsamlarını KrediPazari.com araştırdı.

TEB Konut Değerinin Tamamına Konut Kredisi Kullandırıyor

02-11-2018

TEB ‘%100 Konut Kredisi’ ürünü kapsamında konutun ekspertiz değerinin tamamına kadar konut kredisi kullandırıyor.

İmar Barışının Uzatılma Kararı Resmi Gazetede Yayınlandı

31-10-2018

İmar Barışı uygulamasının 31 Aralık'a kadar uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. İmar Barışına başvurular 8,5 Milyona yaklaşırken, ödemeler 5 milyardan fazla barış geliri sağladı.

Konutun Ekspertiz Değerinin Tamamına Konut Kredisi Alınır mı?

25-10-2018

Konutun ekspertiz değerinin tamamına konut kredisi kullanmak için şartlar nelerdir. Hangi bankalar konutun tamamına kredi verir? Peşinatsız konut kredisi faiz oranları ne kadar?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından İnşaatlara Yeni Düzenleme

24-10-2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum inşaat ve şehircilik adına önemli yasal düzenlemeler hazırladıklarını belirterek, “Artık önüne gelen inşaat yapamayacak, müteahhit olamayacak. Firmaları mali yeterliliği ve tecrübesi doğrultusunda sınıflandıracağız” dedi.

İmar Affı Başvurularında Sona Yaklaşılıyor

18-10-2018

İmar affı kapsamından yararlanabilmek son günlere giriliyor. Hangi bankalar indirimli imar barışı kredisi veriyor, imar barışı başvurusu nasıl yapılır? KrediPazari.com araştırdı.

Konut Kredisi Hakkında Merak Edilen Tüm Sorular

12-10-2018

Konut kredisi hakkında vergi muafiyeti, bankalar tarafından krediye ek uygulanan masraflar ve kredi kapsamında uygulanan sigortalar dahil merak edilen tüm soruları KrediPazari.com cevapladı.

Reserve Mortgage Nedir?

05-10-2018

Reserve (tersine) mortgage sisteminde mal sahibi evini ölene kadar içinde oturmak şartıyla bankaya verir, banka da evin değerine karşı mal sahibine aylık ödemeler yapar ve kalan kısım ev satıldıktan sonra tahsil edilir.

Bakanlık İmar Kanununda Kritik Değişikliğe Hazırlanıyor

05-10-2018

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilk olarak 4 yıl önce çıkarılmak istenen ‘şehirlerde rant vergisi’ planını İmar Kanununa ekleyeceği kritik bir maddeyle yenileyerek tekrar gündeme getirdi. Bakanlığın hazırladığı yasa taslağına göre imar planında yapılan değişikliklerde arsada değer artışı olursa aradaki farkın tamamı devlete ödenecek.

Maaşını Belgeleyemeyen Kişi Kredi Alabilir mi?

04-10-2018

Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi gibi tüketici kredilerine başvuru yapıldığında bankalar tarafından gelir belgesi istenmektedir. Gelirini belgeleyemeyen tüketici kredi alabilir mi? KrediPazari.com araştırdı.

Ticari Kredi Borçları Yeniden Yapılandırılabilecek

27-09-2018

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından hazırlanan Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması kapsamında imzalanabilecek, Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi ile birlikte bankalara ve finansman kuruluşlarına borcu olan şirketlere büyük bir fırsat doğdu.

Yabancıya Konut Satışlarında 30 Milyar Potansiyel

26-09-2018

Gayrimenkul alan yabancı yatırımcıya vatandaşlık verilmesi için uygulanan alt sınır 250 bin dolara düşürüldü. Vatandaşlık işlemlerinin kolaylaştırılması için atılacak adımlarla, konut satışlarında 30 Milyar artış bekleniyor.

Kamu Bankalarında Düşük Faiz Desteği

26-09-2018

Yaklaşık 13 milyon yapıyı yakından ilgilendiren İmar Barışı için Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank düşük faizli kredi kampanyasıyla İmar Barışı Kredisi kullandırmaya devam ediyor. Kamu Bankalarının uyguladığı indirimli İmar Barışı Kredisinin detaylarını KrediPazari.com araştırdı.

Fırsatçılar İmar Affını Ranta Çeviriyor

26-09-2018

Kaçak yapıların yasallaşmasına olanak sağlayan ‘imar affı’ fırsatçılara rant kapısı oldu. Çevre ve Ekoloji Hareketi’nden (ÇEHAV) avukat İbrahim Demirci, “Yaylada 2-3 tahta çakıp, o yapıları ev gibi göstererek, imar affı başvurusunda bulunuyor ve yapı belgesi alıyorlar” dedi.

Yabancı Ülkelere Tanıtım için Kollar Sıvandı

24-09-2018

Konut üreticileri yabancılara ve gurbetçilere tanıtım için kolları sıvadı. Çalışmalar, hedef ülkelerdeki televizyon ve gazetelerde yayınlanacak. Çalışmalara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da destek verecek.

Konut Almak için Beklenmeli mi?

24-09-2018

Bankaların bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki artış devam ediyor. Konut almak isteyen vatandaş tereddütte, şu an konut almak için uygun zaman mı? Beklemek mantıklı mı?

Her 10 Konuttan Biri Yabancıya Satıldı

24-09-2018

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ağustos 2018 sonuçlarına açıklandı. Sonuçlara göre Yeni Konut satışlarının %11’i yabancılara yapıldı. 10 konuttan biri yabancıya satıldı.

TBB Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşmasını Duyurdu

20-09-2018

Türkiye Bankalar Birliği, Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması hakkında kamuoyu duyurusu yayınladı.

Vatandaşlık Şartı 500 Bin Dolara İndi

19-09-2018

Yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçişiyle ilgili bazı düzenlemeler değiştirildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500.000 dolara indirildi. Türkiye'de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli de 1 milyon dolardan 250.000 dolara çekildi.

Konut Alacaklara Önemli Uyarı

18-09-2018

TükoDer Başkanı Aziz Koçal, bazı inşaat şirketlerinin proje aşamasında konut satışında vatandaşlara maktu sözleşme imzalattıklarını ve bunun mağduriyetlere neden olduğunu söyledi. Koçal, “Çaresiz kalan tüketicilerden şikayet alıyoruz” dedi.

Yabancılar Nasıl Konut Kredisi Kullanır?

17-09-2018

Yabancı uyruklu olan ancak Türkiye’de ikamet eden veya etmek isteyen kişiler de konut kredisi (mortgage) almak isteyebilirler. Türkiye’de yaşamını sürdüren ve burada ev sahibi olmak isteyen kişi sayısı özellikle son yıllarda büyük artış gösteriyor. Peki yabancılar Türkiye’de nasıl konut kredisi kullanabilir?

Yatırım Sertifikası Yöntemiyle Konut Sahibi Olmak

10-07-2018

Bugüne kadar sadece bir ihracın yapıldığı gayrimenkul yatırım sertifikalarının canlandırılması için düğmeye basıldı. Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, “Farkındalığı artırarak borsa fiyatları ile satış ofisi fiyatlarının yakınsamasını sağlamak” dedi.

20 Bin Kişi Faizsiz Konut Kredisinden Yaralanacak

28-03-2017

Şehit ailelerine yönelik konut kredisi hesaplama, memur maaşlarında yapılan taksit oranı dikkate alınarak belirlenecek.

Konut Kredisinde Erken Ödeme Cezası Kalkıyor mu?

01-12-2015

Yeni yönetmeliğe göre, konut finansman kuruluşu (banka), erken ödenen tutara göre gerekli tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapmakla yükümlü olacak. Yapılan düzenlemeyle beraber, tüketicilere peşin faizden indirim hakkı sağlanacak

Tokat'ta Kentsel Dönüşüm Başlıyor

27-11-2014

Tokat Belediye Başkan Yardımcısı Metin Polat, Semerkant Mahallesi böglesinde yapılacak kentsel dönüşüm projesi hakkında bilgi verdi.